ChRL kontynuuje rozbudowę swojego strategicznego arsenału nuklearnego. Według raportu Departamentu Obrony USA z 2021 roku Pekin może mieć 1000 głowic nuklearnych do 2030 roku. Ponadto raport ostrzega, że Chiny „prawdopodobnie już utworzyły (…) triadę nuklearną wraz z rozwojem zdolnej do przenoszenia głowic jądrowych rakiety balistycznej wystrzeliwanej z powietrza oraz poprawą naziemnych i morskich zdolności użycia pocisków nuklearnych”. Równocześnie ChRL od dawna opiera się dwustronnym rozmowom o kontroli zbrojeń z Waszyngtonem, argumentując, że chiński arsenał nuklearny jest znacznie mniejszy niż arsenał dwóch największych światowych potęg nuklearnych,1 ale też nie jest zainteresowana dialogiem wielostronnym, mimo często deklarowanego przywiązania do multilateralizmu.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział w zeszłym roku po rozmowie telefonicznej Xi Jinping z Joe Bidenem, że obaj zgodzili się „szukać możliwości rozpoczęcia kontynuacji dyskusji na temat stabilności strategicznej”. Lecz teraz Alexandra Bell, zastępczyni asystenta sekretarza stanu ds. kontroli zbrojeń, weryfikacji i zgodności, powiedziała Atlantic Council, że pomimo wysiłków USA, Waszyngton i Pekin nadal nie rozpoczęły zaangażowania w tej kwestii. Ponadto Xi Jinping zasygnalizował w raporcie na XX Zjeździe KPCh, że Pekin „wzmocni swoje strategiczne środki odstraszania”, jak eufemistycznie nazywa się w ChRL broń jądrową.

Fakt naprawdę wskazujący na przyśpieszenie prac nad rozbudową arsenału nuklearnego w ChRL – potwierdzony przez Richard Johnson, zastępce asystenta sekretarza obrony USA ds. polityki nuklearnej i przeciwdziałania rozpowszechniania broni masowego rażenia, to że ChRL przestała przekazywać informacje Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o stanie zapasów plutonu zgromadzonych dla celów cywilnych. Bez tego trudno oszacować, jaka ilość plutonu została przeznaczona na produkcję ładunków jądrowych.


1 Obiektywnie to prawda. Nawet z przyspieszoną ekspansją nuklearną, Pekin jest nadal za Stanami Zjednoczonymi (5550 głowic) i Rosją (6255). Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem ChRL posiada około 350 głowic nuklearnych, ale te dane nie zmieniają się od lat, a wiemy, że co roku ChRL konstruuje nowe ładunki. Moim zdaniem do tej pory ChRL może mieć już nawet 500-600 głowic.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.