Autor: Toby Wilkinson
Tytuł: The Rise and Fall of Ancient Egypt (Powstanie i upadek starożytnego Egiptu)1
Wydawnictwo: Random House (2010)

Musiałem odpocząć ostatnio od chińskich tematów – monokultura bywa niezdrowa. Szukając czegoś innego uświadomiłem sobie, że tak naprawdę niewiele wiem o starożytnym Egipcie. W sumie tyle co jest u Wolskiego, plus kilka popularnych książek o życiu codziennym lub religii. Całe szczęście odkryłem książkę Toby’ego Wilkinsona. To jest to, czego potrzebowałem. Przekrojówka, napisana żywym językiem przez specjalistę w swojej dziedzinie. Więcej tu i teraz nie dla mnie konieczne w tym temacie.

Cywilizacja egipska trwała ok. 3500 lat. Od jej końca2 do współczesności upłynęło ledwo ponad 2000 lat, to oznacza, że potrzebujemy jeszcze około 1500 lat, aby minęło od jej końca tyle lat, co jej trwanie. Już w starożytności sami Egipcjanie prowadzili wykopaliska archeologiczne, aby odkrywać własną przeszłość. Samo w sobie już to jest fascynujące. Jeżeli dodamy do tego, że utrwalony w powszechnej świadomości statyczny obraz kultury starożytnego Egiptu jest fałszywy i doszło na przestrzeni jej trwania do kilu dużych przewartościowań, to mamy bardzo ciekawy przedmiot badań nad procesami długiego trwania. Przy tym Wilkinson stara się, na ile to możliwe, pokazać także życie zwykłych Egipcjan, zdemitologizować wyobrażenia o doskonałej autokracji, czy powszechnej akceptacji dla władzy absolutnej. Krótko mówiąc nie tylko pokazuje to, co było na świeczniku, ale też rzuca trochę światła w ciemne kąty.

Mogę tę pozycję polecić każdemu, kto jak ja chciałby trochę poszerzyć podstawową wiedzę na temat Egiptu faraonów.


1 Książka jest też wydana po polsku pod tytułem: Powstanie i upadek starożytnego Egiptu. Dzieje cywilizacji od 3000 p.n.e. do czasów Kleopatry.
2 Nie wchodźmy w dyskusję, co to znaczy i dlaczego akurat podbój rzymski jest uznawany za jej koniec.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.