SNAKEMAP1

W czwartek Izba Handlowa UE w ChRL ogłosiła wyniki badań przeprowadzonych wśród swoich członków. Pokazują one, że ChRL bardzo szybko traci atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów.

Jest to związane z rosnącymi kosztami pracy. Tylko w zeszłym roku 25 prowincji podniosło płacę minimalną średnio o 20,2%. Wzrost płac przekroczył prawie trzykrotnie oficjalny wzrost gospodarczy.

Przede wszystkim jednak rosną obawy, że nowe władze z Xi Jinping nie są zdolne do przeprowadzenia koniecznych reform strukturalnych i gospodarczych (tylko 38% wierzy, że nowe władze mają taki potencjał). Wzrasta liczba monopoli, zapowiadane reformy prawne, wprowadzenie transparentności itd. pozostają tylko w sferze zapowiedzi.

Obecny model rozwoju wyczerpuje swoje możliwości, co jest wyraźnie widoczne w wynikach finansowych europejskich firm. Z 64% do 44% spadła liczba notujących wzrost obrotów, a z 14% do 21% skoczył udział firm, których dochody zmalały.

Tylko 1/3 firm oczekuje poprawy swoich wyników finansowych w ChRL w perspektywie następnych dwóch lat. w 2008 roku, na początku kryzysu światowego była to połowa.

W sytuacji, kiedy nie możemy być pewni danych statystycznych podawanych przez chińskie władze i organizacje gospodarcze, to właśnie działalność obcych przedsiębiorców stanowi w miarę wiarygodny barometr chińskiej gospodarki.

Mimo wszystko tylko 10% jest gotowa do wycofania swoich operacji z kontynentu. Wynika to głównie z pragnienia utrzymania obecności na chińskim rynku i zaangażowania zbyt dużych środków w okresie dosyć ślepego optymizmu przed 2008 rokiem.

Równocześnie giełda w Hong Kongu, na której są rejestrowane papiery najważniejszych spółek giełdowych z ChRL znowu dołuje. China Enterprises Index (najważniejsze spółki z ChRL) spadł  w czasie ostatniej sesji o 0,9%. W całym miesiącu spadek wyniósł 2,9%. Podobnie dołują giełdy w samej ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.