China Railways Corruption.JPEG-04cf2

Sąd w Pekinie skazał dzisiaj Liu Zhijun (刘志军) byłego Ministra Kolejnictwa na śmierć. Wykonanie kary zostało automatycznie odłożone na dwa lata.

Zgodnie z obowiązującymi w ChRL przepisami każdy wyrok może być poddany rewizji sądu wyższej instancji w ciągu dwóch lat od wydania. W wypadku zakwestionowania wyroku trudno odwrócić wykonaną karę śmierci, stąd odroczenie.

Prawdopodobnie po dwóch latach kara śmierci zostanie zamieniona na dożywocie. Chyba, że Partia będzie musiał go poświęcić dla potrzeb propagandowych. Liu już zapowiedział, że nie będzie się odwoływał bez względu na dalszy rozwój spraw.

Liu był oskarżony o łapówkarstwo i nadużywanie władzy. Żądał łapówek w wysokości 3% (stąd przezwisko „Pan 3%”) wartości zawieranych przez jego ministerstwo kontraktów. Podobno, także niższej rangi urzędnicy musieli oddawać mu udział od otrzymywanych przez nich łapówek.

W sądzie udowodniono Liu wzięcie 64,6 miliona RMB (10,5 miliona USD) za przekazanie kontraktu na budowę szybkiej kolei bizneswomen Ding Yuxin.

Liu miał wydawać pieniądze miedzy innymi na utrzymanie swoich 18 kochanek. Biedny facet. Nawet w wieku 60 lat mężczyzna u władzy w chińskiej kulturze musi dbać o zachowanie nimbu pełnego wigoru. Drogie zegarki nie wystarczą.

Liu był ministrem od 2003 do 2011 roku. Jego upadek jest związany z katastrofą z lipca 2011 roku, kiedy zginęło 40 osób. Na początku władze próbowały wszystko zatuszować, ale ewidentnych zaniedbań nie dało się ukryć. Internet odegrał w całej historii niebagatelną rolę umożliwiając opinii publicznej wyrażenie gniewu.

W tym roku podzielono ministerstwo kolei. Przedsiębiorstwa komercyjne przekazano pod zarząd nowej korporacji, a administrację kolejową przekazano w gestię Ministerstwa Transportu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.