pf_chine-mineur_040107_400Zwalniająca gospodarka ChRL ogranicza zapotrzebowanie na węgiel. Kopalnie jednak – zarówno państwowe, jak i prywatne – nie ograniczają wydobycia. W efekcie zapasy wydobytego węgla wciąż przyrastają. Obecnie wynoszą około 220 milionów ton. 

Biorąc pod uwagę, że bieżąca konsumpcja jest w 100% zaspokajana z istniejących już zapasów, to do końca roku rezerwy wydobytego węgla osiągną 400 milionów ton. Co stanowić bedzie 40% więcej niż waga całej populacji Ziemi.

Węgiel w ChRL jest wydobywany w rożnych warunkach. Obok siebie istnieją najnowocześniejsze kopalnie na świecie i miejsca żywcem wzięte z „Germinal”. Rodzaj własności wcale nie determinuje bezpieczeństwa lub poziomu nowoczesności.

Nadprodukcja węgla jest oczywiście efektem „rozwolnienia” inwestycyjnego, które dotyka większość gałęzi gospodarki. W latach 2000-2005 zainwestowano w górnictwo węgla kamiennego i brunatnego 200 miliardów RMB (ok. 32 miliardów USD). W samym 2012 roku – mimo oczywistego spowolnienia gospodarczego – utopiono 529 miliardów RMB (ok. 86 miliardów USD).

Blokuje to możliwości ograniczenia wydobycia. Równocześnie nadpodaż węgla spowodowała spadek cen o połowę (liczone rok do roku). Większość kopalni traci pieniądze i jest finansowana z pożyczek w bankach państwowych.

Spadek cen jest tak duży, że w Polsce północnej (na północ od Warszawy) bardziej opłaca się sprowadzać węgiel z ChRL niż ze Śląska.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.