BeFP59z4

Burza tropikalna Wutip uderzyła dzisiaj w centralny Wietnam. Wiatr osiągnął siłę 117 km/h. Wutip był klasyfikowany najpierw jako tajfun, ale nad lądem osłabł. Wietnamczycy wycofali z morza wszystkie statki rybackie (61 000) i zatrzymali na lądzie 303 000 rybaków.

Czemu piszę o tym na blogu poświęconym Chinom?

Ponieważ na wodach wokół Wysp Paracelskich zatonęły dwa kutry z ChRL. Zaginęło 75 rybaków. ChRL utrzymuje na spornych wodach flotyllę rybacką. Nie tylko w celach komercyjnych.

Tajemniczą poliszynela jest fakt, że część kutrów rybackich wypływających z Hainan nie łowi ryb, a wykonuje pod przykrywką zadania wywiadowcze. Możliwe, że ci co zostali na morzu w czasie tajfunu „zginęli na posterunku”.

Morze Południowochińskie ma ogromne znaczenie strategiczne i ekonomiczne. Jest to druga droga wodna na świecie. Przepływają tędy transporty z 1,6 milionem metrów sześciennych (10 milionów baryłek) surowej ropy dziennie.

Sam region ma udokumentowane złoża ropy naftowej w wysokości 7,7 miliarda baryłek. Zasoby gazu naturalne są szacowane na 7,5 miliona metrów sześciennych.

Według niektórych opracowań wody Morza Południowochińskiego zamieszkuje 1/3 gatunków organizmów morskich. Oznaczałoby to, że akwen ten spełnia jedną z najważniejszych ról w ekosystemie Ziemi.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.