People ride along a street on a smoggy day in DaqingHarbin – miasto założone przez Rosjan w 1898 roku a zaprojektowane przez Adama Szydłowskiego – zostało dzisiaj zamknięte w trybie natychmiastowym. Zamknięto lotnisko i szkoły, zakazano ruchu samochodowego. To nie zamieszki lub atak terrorystyczny, a efekt smogu.

Poziom zanieczyszczenia mierzony w PM2.5 osiągnął w niektórych częściach miasta 1000 jednostek. 300 jednostek jest uznawane przez WHO za niebezpieczne dla zdrowia i życia, a normalnie nie powinno przekraczać 20. Widoczność spadła do 10 metrów. Smog ma ustąpić w ciągu 24 godzin.

Władze uznały, że winę ponosi pierwszy dzień sezonu grzewczego. Faktycznie zimowe smogi w północnych Chinach są efektem połączania „codziennego” zanieczyszczenia z naturalnymi zjawiskami pogodowymi oraz zwiększonym zanieczyszczeniem sezonowym wynikający z włączenia nie tylko dużych kotłowni, ale też setek tysięcy małych piecyków opalanych kostkami z miału węglowego.

china-heating-coal-vendors-cart

Jakość powietrza jest sprawą polityczną w ChRL.  Chińczycy opowiadają sobie po cichu o systemach oczyszczania powietrza montowanych w rządowych instytucjach i domach nomenklatury. Co oczywiście wpisuje się w poczucie wyalienowania władzy.

Smog to kolejny pretekst do narzekania na władze i zlewa się z ogólną krytyką systemu. W efekcie, każdy kto narzeka na powietrze jest podejrzany.

Władze od lat obiecują podjęcie poważnej akcji, ale jest ona niemożliwa bez dużych inwestycji i zamknięcia największych trucicieli. To jest oczywiście nierealne zarówno z powodów ekonomicznych, jak i politycznych, ponieważ naruszyłoby to interesy samej władzy.

Jeden z chiński blogerów napisał:

Po latach starań, mądry i ciężko pracujący lud Harbinu w końcu przeskoczył obydwa etapy społeczeństwa drobno mieszczańskiego oraz komunistycznego* i ostatecznie wkroczył w etap społeczeństwa bajkowego.

* Jest to aluzja zarówno do „chińskiego snu” Xi Jinpinga, jak i podbudowy ideologicznej reform: aby osiągnąć komunizm trzeba przejść przez stadium kapitalizmu, dlatego KPCh buduje kapitalizm dla socjalizmu.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Fałszowanie danych to nie jedyny sposób władz, by przekonać mieszkańców, że wszystko jest w porządku. Próbowano już wmawiać ludziom, że smog czyni ich mądrzejszym, ale też wprowadzono do obiegu fałszywe maseczki, by dać im fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Wszystko na nic. Problemy środowiska naturalnego, a zwłaszcza czystości wody i powietrza należą do najbardziej wrażliwych tematów w ChRL. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.