china-environment

W Xi’an zatrzymano pięciu lokalnych urzędników, którzy używali waty by zatkać sensory aparatury mierzącej zanieczyszczenie powietrza. Pracownicy Biura Ochrony Środowiska również próbowali manipulować oprogramowaniem komputerów monitorujących pracę aparatury pomiarowej.

Widzę, że stara stalinowska doktryna: jest temperatura, to zbij termometr, temperatura zniknie, wciąż ma się dobrze w ChRL. Według doniesień chińskich mediów zatkane watą sensory mogą zaniżać wyniki PM 2.5 o 30-50%.

Władze centralne zobowiązały lokalną administrację do walki z zanieczyszczeniem powietrza i utrzymania wysokich wskaźników rozwoju gospodarczego. No cóż, są to cele sprzeczne w krótkiej i średniej perspektywie – choć w dłuższej mogą się uzupełniać, ale partyjni działacze w ChRL są rozliczani z wyników kwartalnie i nic dziwnego, że nie mogąc pogodzić wody z ogniem, uciekają się do oszustwa.

To zresztą nie jedyne oszustwo. Większość danych statystycznych raportowanych do Pekinu stanowi raczej rezultat zgadywania lokalnych władz, co też ci ze stolicy chcieliby usłyszeć, niż rzeczywisty obraz tego, co się dzieje w prowincjach.

Fałszowanie danych to nie jedyny sposób władz, by przekonać mieszkańców, że wszystko jest w porządku. Próbowano już wmawiać ludziom, że smog czyni ich mądrzejszym, ale też wprowadzono do obiegu fałszywe maseczki, by dać im fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Wszystko na nic. Problemy środowiska naturalnego, a zwłaszcza czystości wody i powietrza należą do najbardziej wrażliwych tematów w ChRL.

Wielu obserwatorów uważa, że to właśnie kwestie ekologiczne mogą stanowić zapłon dla większych niepokojów społecznych i najbardziej zagrażają władzy KPCh.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. Mój Boże, nóż się w kieszeni otwiera…

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.