Zdjęcie za: AP Photo/Kyodo News.

Zdjęcie za: AP Photo/Kyodo News.

Maseczka to w północnych Chinach o tej porze roku już nieodzowny element stroju bez względu na wiek, płeć lub status społeczny. Bez przesady można powiedzieć, że 90% ludzi na ulicach nosi maseczki chirurgiczne. Nic dziwnego, że maseczki to świetny biznes. Przecież to towar, który praktycznie każdy chce i potrzebuje, a przy tym doszyć szybko się niszczący. Są też maseczki „designerskie” lub „patriotyczne”.

Dlatego prędzej czy później musiano zająć się podrabianiem maseczek. I wcale nie chodzi o te „patriotyczne” i „designerskie”, ale zwykłe maseczki.

Urząd celny w Szanghaju przejął w dwóch operacjach w sumie 120 000 podrobionych maseczek amerykańskiej firmy 3M. Formalnie maseczki miały być przeznaczone na eksport, ale częstą praktyką w ChRL jest „wyeksportowanie” towaru do strefy wolnocłowej, aby go „zaimportować” z powrotem do kraju. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że maseczki były faktycznie przeznaczone na rodzimy rynek. Zwłaszcza, że maseczki 3M uchodzą w ChRL za najlepsze i są bardzo popularne.

Przestępcy podrabiając maseczki używają jednak tańszych materiałów i w efekcie nie chronią one nie tylko przed zakażaniem, ale też przed zanieczyszczeniem powietrza. Zwłaszcza, że noszenie nieskutecznej maseczki daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa i zachęca do dłuższego przebywania na „świeżym” powietrzu niż jest to konieczne i tylko naraża na większe niebezpieczeństwo.

Według lekarzy noszenie dobrej maseczki faktycznie chroni, ale musi to być profesjonalny produkt, który nie przepuszcza najbardziej szkodliwych do oddychania PM 2,5, czyli pyłów o cząsteczkach mniejszych niż 2,5 mikrona.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Próbowano już wmawiać ludziom, że smog czyni ich mądrzejszym, ale też wprowadzono do obiegu fałszywe maseczki, by dać im fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Wszystko na nic. Problemy środowiska naturalnego, […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.