bp1„Pięć nieoczekiwanych pozytywów, które przyniósł smog.” Brzmi to jak żart, prawda? Niestety jest to tytuł poważnego programu nadanego przez państwową telewizję ChRL, a nie falstart przed prima aprilis.

Dziennikarze na państwowych etatach argumentują w nim, że choć wielu Chińczyków nienawidzi smogu, to nie jest to kompletnie bezużyteczne zjawisko.

Nawet jeżeli zanieczyszczone powietrze – wyjaśnia państwowa telewizja – jest niebezpieczne, to równocześnie ma pozytywne skutki. Dokładnie pięć: ludzie stali się „bardziej zjednoczeni, bardziej świadomi, bardziej równi, z lepszym poczuciem humoru i są teraz lepiej poinformowani.

Najbardziej mnie zaciekawiło, jak smog czyni Chińczyków bardziej równymi. Okazuje się, że wszystko dzięki rakowi. Na raka wywołanego przez zanieczyszczenie powietrza wszyscy chorują tak samo bez względu na dochody. Szkoda tylko, że nie wszyscy mogą się leczyć tak samo.

Smog też czyni Chińczyków bardziej świadomych kosztów rozwoju gospodarczego oraz jest świetną pożywką dla rozwoju chińskiego humoru.

Najważniejszym pozytywem smogu jest jednak – dla chińskich dziennikarzy – stymulacja dla pogłębiania wiedzy przez Chińczyków.

„Powszechna wiedza o meteorologii, geografii, fizyce, chemii i historii rośnie, i także poziom naszego angielskiego się poprawił. (…) Czy bez smogu wiedzielibyśmy, co to jest PM5.2? Czy wiedzielibyśmy, że 60 lat temu w Londynie smog zabrał 12 tysięcy ludzi? Czy wiedziałbyś nawet, co to jest smog?”

Ktoś w Chinach skomentował to w ten sposób:

„Trzeba być chorym na głowę od smogu, żeby wymyślić coś takiego.”

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] by przekonać mieszkańców, że wszystko jest w porządku. Próbowano już wmawiać ludziom, że smog czyni ich mądrzejszym, ale też wprowadzono do obiegu fałszywe maseczki, by dać im fałszywe poczucie bezpieczeństwa. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.