131125232927-china-moon-rover-story-top

Model Jadeitowego Zająca, który ChRL planuje wysłać w bezzałogowej misji w przyszłym miesiącu.

ChRL ma zamiar wystrzelić na początku grudnia swojego pierwszego robota w misji na Księżyc. Będzie to mniej więcej w dziesięć lat po pierwszym locie Taikonauty. Będzie to też pierwsze miękkie lądowanie na ziemskim satelicie od 1976 roku, kiedy lądował tam sowiecki łunochod.

Według planów misja chińskiego robota będzie trwać trzy miesiące, w tym czasie ma pobrać próbki gleby księżycowej. Ciekawe czy misja ma coś wspólnego z wyścigiem po Hel 3 (He3), który jest rzadkim izotopem na Ziemi, ale ma występować pod dostatkiem na Księżycu. Według niektórych naukowców Hel 3  będzie w przyszłości źródłem czystej i bardzo wydajnej energii.

Co ciekawe NASA obawia się, że lądowanie chińskiego robota zakłóci jej obecną misję księżycową. Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) ma na celu badanie pyłu księżycowego (czy i ta misja jest związana z poszukiwaniem Helu 3?). Impakt chińskiego lądowania i związana z nim chmura mogą zniweczyć badania NASA prowadzone przez umieszczonego na orbicie Księżyca sztucznego satelitę.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.