Counterfeit drug operation bustedPolicja aresztowała w całej ChRL ponad 1 300 osób podejrzewanych o produkcję i dystrybucję fałszywych lekarstw. Równocześnie przejęto podrobione medykamenty wartości 2,2 miliarda RMB (1,3 miliarda PLN) – podaje Xinhua powołując się na Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

Zamknięto także 140 stron internetowych sprzedających fałszywe lekarstwa w 29 prowincjach. Fałszywe leki były reklamowane online. Przestępcy produkowali farmaceutyki przeznaczone do zwalczania wielu chorób od gorączki u dzieci do schorzeń serca.

Problem fałszywych leków jest tylko jednym z dotykających służbę zdrowia w ChRL obok dużych kosztów opieki medycznej, braku powszechnego systemu opieki zdrowotnej, skorumpowanych lekarzy i personelu, a przede wszystkim ogromnych cen samych legalnych leków.

Jest też problemem w relacjach międzynarodowych. Fałszywe chińskie leki zbierają krwawe żniwo nie tylko w ChRL, ale też w wielu krajach rozwijających się w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Fałszywe lub zanieczyszczone półprodukty z ChRL trafiają także do krajów rozwiniętych, gdzie są wykorzystywane do produkcji legalnych leków.

Pekin zdaje sobie sprawę z fatalnych skutków gospodarczych i wizerunkowych, jakie wyrządza niekontrolowana sprzedaż fałszywych medykamentów. Od 2011 roku liczba spraw prowadzonych przeciwko fałszerzom systematycznie rośnie. W 2013 może przekroczyć 10 000. Posypia się też zapewne wyroki śmierci.

Aresztowani to jednak tylko płotki. Prawdziwi szefowie są zbyt dobrze powiązani politycznie, aby mogła ich spotkać krzywda.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.