china-bubble4

Pekin ogłosił, iż wzrost PKB zarówno za ostatni kwartał, jak i cały rok wyniósł 7.7% i niewiele zabrakło, aby był to najgorszy wynik w ciągu ostatnich 14 lat. Opisywałem już kiedyś, dlaczego chińskich danych statystycznych nie można traktować zbyt serio, niemniej można je uznać jako jakiś punkt odniesienia.

Ostatni kwartał był raczej fatalny. Spadły produkcja przemysłowa, eksport i inwestycje. Wzrost liczony kwartał do kwartału spadł z 2.2% do 1.8%. Także wzrost nominalny PKB nadal szybował w dół. Już spadł z 22% w 2007 do prawie 18% w latach 2010-2011 i do poniżej 10% w ostatnich dwóch latach. Może to sprowokować Pekin do powrotu do sprawdzonej, ale coraz mniej skutecznej polityki pobudzania wzrostu przez inwestycje. W konsekwencji oznaczałoby to wzrost zadłużenia i pokrzyżowało plany stworzenia bardziej zrównoważonych podstaw gospodarki opartych na konsumpcji wewnętrznej.

Moim zdaniem, jednak pobudzenie konsumpcji wewnętrznej bez stworzenia systemu zabezpieczeń socjalnych – a przede wszystkim systemu emerytalnego, który by wzbudził zaufanie Chińczyków na tyle, żeby przestali obsesyjnie oszczędzać – jest mrzonką. Zwłaszcza, jeżeli dodamy do tego minimalny poziom zaufania społecznego oraz niskie dochody przeważającej części populacji.

Są oczywiście głosy twierdzące, że zeszłoroczne słabe wyniki są skutkiem… kampanii antykorupcyjnej. Firmy i przedsiębiorcy mieli zacząć ukrywać część dochodów, także zmalały wydatki na rynku towarów luksusowych. Po prostu duża część tzw. „szarej strefy” miała przejść w „czarną strefę”.

Należy tez pamiętać, że wzrost wartości gospodarki ChRL w czasie dekady 2003-2013 jest nie tylko (a raczej w mniejszej części) efektem jej rzeczywistego wzrostu, ale też rezultatem kombinacji inflacji i wzrostu wartości RMB do dolara. Dlatego dane o gospodarce ChRL wyrażone w dolarach rosną, mimo że rzeczywistość wskazuje na coś innego.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.