china-canada-

Kanada do niedawna była ulubionym krajem emigracji najbogatszych Chińczyków. Obecne zmiany w prawie emigracyjnym dla inwestorów spowodowały, że fala chińskich milionerów zacznie się kierować do Europy i Stanów Zjednoczonych. Prawie 46 tysięcy aplikacji, które nie zostały jeszcze rozpatrzone, zostanie zwrócona razem z opłatami.

A – teoretycznie – jest o co się bić. Połowa chińskich bogaczy rozważa emigrację. Kraj, do którego trafią ma liczyć na poważne inwestycje.

Kanadyjski program imigracji dla inwestorów został wprowadzony w 1986 roku i na 130 tysięcy osób biorących udział w programie z całego świata około 67 tysięcy Chińczyków i 30 tysięcy Hongkończyków osiadło w Kanadzie. Niestety tylko jedna trzecia z nich została na stałe. Reszta wraca do Chin (i czuje się bezpieczniej wiedząc, że mogą w każdej chwili uciec) lub jedzie dalej. Kanada nie uzyskuje z tego zbyt wiele. Okazuje się, że oprócz obowiązkowej pożyczki udzielonej przez emigrantów Kanadzie na pięć lat (800 tysięcy USD na bardzo dobrych warunkach), emigranci nie inwestują więcej. Średnio płacą też mniejsze podatki niż pozostali emigranci, ponieważ ich prawdziwe inwestycje są umiejscowione poza Kanadą.

Co ciekawe Quebec posiada własny program imigracyjno-inwestycyjny, ale będzie on ograniczony do 1750 aplikacji rocznie (nie więcej jak 1200 z jednego kraju). Podobny program wprowadziły Stany Zjednoczone i wiele państw europejskich. Tzw. „Zieloną Kartę” w Stanach Zjednoczonych można już dostać inwestując minimum 500 tysięcy USD.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] emigracji najbogatszych jest Kanada, a dokładnie region Vancouver. Co prawda od jakiegoś czasu Europa Zachodnia przesuwa się na pierwsze miejsce, ale w Kanadzie już powstała spora społeczność chińskich milionerów, a razem z nią […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.