taiwan-japan-moe

Mieliśmy już do czynienia z dyplomacją „pingpongową”. Nowym wcieleniem jest dyplomacja „mangowa”.

ChRL głośno protestuje przeciwko japońskim parlamentarzystom, którzy zaproponowali wprowadzenie ustawy ustanawiającej relacje z Tajwanem. Nie ma mowy o oficjalnym uznaniu Tajwanu, ale ustawa miała być japońskim odpowiednikiem amerykańskiej Ustawy o Relacjach z Tajwanem z 1979 roku.

Inicjatywa wyszła w poniedziałek ze strony około siedemdziesięciu deputowanych rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej. Ustawa wzmocniłaby więzi ekonomiczne, ale też międzyludzkie między obydwoma krajami. Co zabolało Pekin najbardziej to, analogicznie do amerykańskiej ustawy, zobowiązanie władz japońskich do dostarczania Tajwanowi broni. Już w zeszłym roku nowelizacja japońskich przepisów umożliwiła sprzedaż lub dostarczanie zagranicę produkowanej w Japonii broni. Oczywiście głównym beneficjentem może być Tajwan.

Pekin oświadczył, że kwestia Tajwańska należy do spraw wewnętrznych Chin. Uchwalenie ustawy miałoby być – zdaniem Pekinu – niezgodne ze wspólnym komunikatem chińsko-japońskim z 1972 roku, w którym Japonia uznała Tajwan za część Chin.* Komunikat był podstawą normalizacji stosunków ChRL z Japonią.

O wadze, jaką japoński rząd  przywiązuje do zachowania niezależności (de facto niepodległości) Tajwanu świadczy, że przewodniczącym japońsko-tajwańskiego stowarzyszenia promocji wymiany ekonomicznej i kulturowej jest Nobuo Kishi – wiceminister spraw zagranicznych i brat premiera Shinzo Abe.

* Diabeł tkwi – jak zwykle – w szczegółach. ChRL żądając od wszystkich partnerów, jako warunek podjęcia dialogu, uznania „zasady jednych Chin” wpadła w pułapkę. Japonia, jak i wiele innych państw, uznaje, że Tajwan jest częścią Chin, ale nie ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. Ciekawi mnie, jaki „kontratak” może zafundować ChRL. Na pewno należy się spodziewać jakiejś „spontanicznej”, nacjonalistycznej reakcji na kontynencie, ale czy wyjdą poza ramy pokazówki albo dalszego jałowego sporu o Diaoyu?

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Nie podejrzewam decydentów w Pekinie o przerost wyobraźni, więc niedługo będzie rytualne palenie flag. Może jakiś patrol morski do Senkaku;-)

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.