Cancer-Toxic-Villages-China

Jeden z powszechnych mitów na Zachodzie jest wyobrażenie chińskiej medycyny, kuchni i generalnie stylu życia jako celebrującego naturalne metody, równowagę i zdrowy tryb życia. Dzięki czemu Chińczycy mają się cieszyć świetnym zdrowiem na starość i w ogóle długim życiem.

Rzeczywistość jednak weryfikuje te mity w brutalny sposób.

ChRL mając dwadzieścia procent populacji globu rejestruje także prawie trzydzieści procent zgonów z powodu raka. Jest to oczywiście efekt nie tylko katastrofalnego zanieczyszczenia środowiska, ale też wynika ze szybkiego starzenia się społeczeństwa, w konsekwencji gwałtownie rośnie odsetek osób zapadających na raka. W ChRL za wzrost zachorowalności na raka odpowiadają jednak nie tylko czynniki środowiskowe lub efekty statystyczne, ale też przyczyny behawioralne.

Najbardziej powszechnym rodzajem raka w ChRL jest rak płuc, co jest wynikiem rozpowszechnienia się nałogu tytoniowego, ale rośnie też liczba zachorowań wśród osób, które nie palą papierosów. Może to być efekt zarówno biernego palenia, ale też zanieczyszczenia powietrza.

Innym zabójcą w ChRL (ale też w Japonii i Korei) jest rak żołądka. Jest to ciekawe zjawisko. Rak żołądka jest jedynym rodzajem raka, którego zachorowalność spada w krajach rozwiniętych od zakończenia II wojny światowej. Jest to wynikiem poprawienia się jakości żywności, zmian w sposobie odżywiania (całoroczna obecność w diecie świeżych warzyw i owoców) a przede wszystkim poprawy w sposobach przechowywania żywności. Odpowiada za to jeden wynalazek – lodówka, która wpłynęła na zmianę sposobu konserwacji żywności z suszenia i peklowania na mrożenie. Wyeliminowano z diety nadpsutą żywność i zminimalizowano w ten sposób częstotliwość występowania zaburzeń pokarmowych, które odpowiadają za zapadanie na raka żołądka. Oczywiście istnieją inne czynniki, jak uwarunkowania genetyczne oraz stres, ale w skali populacji są one relatywnie mniejsze.

Dlaczego rozpowszechnienia się lodówek w ChRL nie dało tego samego efektu?

Problemem jest higiena. Zarówno w czasie produkcji żywności oraz przygotowywania posiłków zarówno w domu, jak i w punktach gastronomicznych. Z tego samego powodu innym rozpowszechnionym w ChRL rodzajem raka jest nowotwór wątroby, co wiąże się z także z endemicznym występowaniem żółtaczki pokarmowej, której stany zapalne często przekształcają się w stany nowotworowe. Swój wpływ może też mieć kuchnia i sposób przygotowania żywności przez szybkie smażenie na oleju.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.