hainan-rendezvous-at-monaco-yacht-show_3

Jest jedno miejsce w ChRL, które korzysta na katastrofalnym stanie powietrza i ogólnym zatruciu środowiska. Jest to wyspa Hainan.

Najbardziej popularnym miejscem jest miasto Sanya (三亚) na samym południu wyspy, czasami nazywane chińskim Miami lub chińską Rivierą. Wielu chińskich bogaczy kupuje tutaj luksusowe mieszkania i domy. Na ulicach nie brakuje sportowych samochodów, a w licznych marinach cumuje wiele drogich łodzi. Wszystko to przypominana trochę enklawę bogactwa, coś w rodzaju Koloni z filmu Elysium.

Największym bogactwem Hainanu jest jednak czyste powietrze i tropikalny klimat dający praktycznie wieczne lato. Zwłaszcza zimą tutejsze ośrodki wypoczynkowe i luksusowe osiedla zaludniają się. Każdy, kogo na to stać, ucieka od smogu na północy. Średnia temperatura zimą to 19,2 stopnia Celsjusza. Dla porównania w Szanghaju to tylko 6,9, a w Pekinie minus 2,9. Duża liczba bogaczy, jak i zwykłych want-to-be, przyciąga też wszelkiej maści przemysł rozrywkowy.

Sprzedaż mieszkań w Sanya od 2012 roku wzrosła o 48 procent. 80 procent kupujących jako główny powód podaje czyste powietrze. Zimą w miastach na północy zanieczyszczenie przekracza wszelkie normy WHO osiemnastokrotnie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.