mayday

Nawet czysto komercyjne produkty „upupionej” popkultury jak boysband nie mogą uciec od pułapki jaką stanowi coraz większe rozchodzenie się chińskiej i tajwańskiej tożsamości.

Mayday (五月天), tajwański boysband nazywany czasami chińskimi Beatlesami, znalazł się w środku kryzysu politycznego na Tajwanie i szerzej konfliktu między wyspą a kontynentem. Mayday to najpopularniejszy zespół rockandrollowy nie tylko na Tajwanie, ale także w ChRL.

Do tej pory, jak każdy typowy produkt popkultury unikali jakichkolwiek kontrowersji i trzymali się z daleka od politycznych i społecznych problemów Chin (z jednej i drugiej strony Cieśniny Tajwańskiej). Teraz jednak zespół poprał protesty studentów w Tajpej przeciwko układowi gospodarczemu z ChRL. W ChRL oskarżono zespół o sprzeciw przeciwko zjednoczeniu Chin.

Problemem, który katalizuje protesty na Tajwanie nie jest sam układ gospodarczy, ale w ogóle przyszłość demokracji na Tajwanie oraz tożsamość mieszkańców. Dla zespołu dostęp do rynku rozrywkowego na kontynencie generuje poważny udział w dochodach. Z drugiej strony unikanie zajęcia stanowiska w tak „gorącej” sprawie lub co gorsza poparcie władz i jednoznaczne określenie się po stronie tych akceptujących chińską tożsamość Tajwanu, może doprowadzić do alienacji fanów na wyspie.

Władze wywodzące z GMD stopniowo ograniczają społeczną kontrolę i konsultacje nad działaniami rządu. Mimo obietnic szerokich i publicznych konsultacji „artykuł po artykule” układu gospodarczego z ChRL, rząd nagle ogłosił, że pakt został sprawdzony oraz zaakceptowany przez komisję działającą za zamkniętymi drzwiami i składającą się tylko z członków GMD.

Na wyspie mieszkańcy obawiają się, że stare autorytarne odruchy GMD wracają z cichym dopingiem „bratniej” KPCh z kontynentu. Celem KPCh jest zniszczenie demokracji na Tajwanie, ponieważ każda myśląca osoba w Pekinie wie, że dopóki Tajwan pozostaje realną demokracją nigdy nie wyrazi zgody na zjednoczenie z komunistycznym i autorytarnym kontynentem. Także zbrojna aneksja demokratycznego kraju nie będzie łatwa. Dlatego od lat ChRL dąży do podkopywania demokracji na wyspie, a wielu polityków rządzącej GMD nigdy nie pogodziło się z wprowadzeniem demokracji i po cichu wspiera starania Pekinu.

Basista Mayday, który jest też właścicielem baru kawowego niedaleko parlamentu w Tajpej zamknął w geście solidarności swój lokal i napisał:

„Jest nam przykro, ale nie mamy zamiaru poświęcić przyszłości Tajwanu dla kilku groszy. Zdecydowaliśmy zamknąć naszą kawiarnie tymczasowo. Jest wiele dobrych coffee-shopów w bliskiej okolicy. Mamy nadzieje, że będziecie mogli iść trochę dalej w kierunku parlamentu po wypiciu kubka kawy. Prosimy dołączcie do nas w trosce o Tajwan. Dziękujemy.”

Dla każdego przekaz jest jasny. Zespół jest przeciwny zbyt bliskim związkom Tajwanu z ChRL. Dla fanów na Tajwanie jest to powód do zadowolenia, na kontynencie do potępienia.

Ashin, wokalista zespołu napisał we wtorek:

„Dziękujemy tym, którzy nam ufają, to jest najbardziej wartościowa rzecz”

Takie nieokreślone stanowisko nie zaspokoiło nikogo. Co ciekawe, fani zespołu na Facebooku (który jest zablokowany w ChRL), głównie popierają postawę zespołu, a fani z popularnego w ChRL serwisu mikroblogowego Sina Weibo potępiają i domagają się, aby członkowie jasno powiedzieli, że są Chińczykami.

Tego nie mogą jednak zrobić bez ryzyka utraty poparcia na Tajwanie, ale bez jednoznacznego poparcia zjednoczenia stracą fanów na kontynencie (i pewnie prawo do wjazdu i koncertowania). Specjaliści od PR próbują ratować sytuację. Ashin miał powiedzieć ostatnio, że nigdy nie sprzeciwiali się paktowi gospodarczemu, ale przede wszystkim są zainteresowani „wzajemnym zrozumieniem i przyjacielską wymianą”.

Nie wiele to pomoże. Brak zaufania, a nawet wrogość po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej rośnie. Niedługo Mayday i wielu innych będzie musiało się ostatecznie opowiedzieć po jednej lub po drugiej stronie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.