6a7041b9b210c53ea2c3725e9acb9633_large

„Sandstorm” to krótki film Since-fiction z Ai Weiwei w roli głównej. Jest to debiut aktorskie Ai Weiwei. Obraz został nakręcony nielegalnie w Pekinie w czasie największego smogu. Ai Weiwei, który jest pod ciągłą obserwacją aparatu bezpieczeństwa, musiał każdorazowo przed przybyciem na plan filmowy „urywać się swoim opiekunom”. Ekipa musiał też opracować system zakodowanej komunikacji. Ai Weiwei prawie zdekonspirował project, kiedy zdjęcie z planu filmowego zamieścił na swoim koncie na Instagram, ale „opiekunowie” się nie zorientowali.

Artysta wciela się w rolę przemytnika wody w nienazwanym mieście przyszłości. Cała desutopijna opowieść jest alegorią a woda jest symbolem dla wolności i informacji, które są niezbędne do życia jak woda.

Twórcą filmu jest Jason Wishnow oraz Wong Kar-wai i Christopher Doyl.

Cała historia pokazuje, jak w dłuższej perspektywie reżim staje się bezradny w stosunku do ludzi i nowoczesnych technologii. Wishnow i spółka obnażają anachroniczność systemu politycznego i społecznego ChRL w obliczu ambicji stworzenia nowoczesnego kraju opartego na innowacyjności.

Autorzy obecnie próbują zebrać pieniądze na dalszą realizację na Kickstarter.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.