Type_88_Chinese_Army_001

Poprzedni podstawowy czołg ALW Typ 88 (wprowadzony do służby w 1988 roku) wzorowany na zdobytym radzieckim czołgu T-62 (konstrukcja z 1961 roku).

Ostatnio dochodzi do coraz częstszych incydentów między ALW i japońskimi Siłami  Samoobrony. W zeszłym tygodniu myśliwce obydwu krajów manewrowały wokół siebie w odległości kilkudziesięciu metrów nad spornym regionem Morza Wschodniochińskiego.

W Japonii od dawna dyskutuje się o rewizji pacyficznej konstytucji i stworzeniu rzeczywistej armii. Japonia nie posiada formalnej armii, a jedynie Siły Samoobrony. Równocześnie jest to ósmy budżet obronny świata (48,6 miliarda USD), ale jest ograniczony do 1% PKB. Dla porównania ChRL wydaje na zbrojenia 188 miliardów USD (w praktyce prawdopodobnie więcej), ale jest to już 2% PKB*. Względna przewaga Pekinu wynika, jedynie z samoograniczenia się Tokio. Zniesienie limitu 1% PKB nie tylko pozwoli Japonii podnieść potencjał obronny, ale może być też elementem pobudzenia gospodarczego i technologicznego. Dla ekipy Xi najlepszą formą reakcji ma być reforma armii oraz lepsze spożytkowanie posiadanych już zasobów.

Działania Xi natrafiają jednak na opór w samej ALW. Plany Xi zakładają modernizację wojska i położenie większego nacisku na rozwój lotnictwa i marynarki wojennej oraz ograniczenie gigantycznych sił lądowych zaprojektowanych do walki z Armią Radziecką na równinach Północnych Chin czy Mongolii. Lotnictwo i marynarka wciąż nie są w ChRL samodzielnymi rodzajami sił zbrojnych i są podporządkowane armii lądowej. W celu złamania oporu wojskowych Xi sięga do sprawdzonych metod z walki z przeciwnikami wewnątrz KPCh.

Modernizacja ALW jest w dużym stopniu sparaliżowana przez korupcję wśród kadry wojskowej. Teraz pod pretekstem walki z korupcją ekipa Xi przeprowadza po cichu czystkę w szeregach korpusu oficerskiego. Pierwszym krokiem jakiejkolwiek poważnej reformy ALW musi być zmiana struktury organizacyjnej na wzór stosowanej na Zachodzie oraz usamodzielnienie poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. To jednak jest sprzeczne z interesem prawie półtoramilionowej armii lądowej, która nie tylko jest państwem w państwie, ale też gwarantem rządów KPCh. Trzeba pamiętać, że – zarówno formalnie jak i praktycznie – ALW wciąż pozostaje bojówką partyjną podporządkowaną KPCh a nie strukturom państwowym ChRL. Nawet powołanie drugiej – tym razem państwowej – Centralnej Komisji Wojskowej, która jest identyczna ze składem Centralnej Komisji Wojskowej KC KPCh nie doprowadziło do upaństwowienia ALW.

Dlatego Xi musi postępować ostrożnie. Sprawdzianem możliwości i determinacji Xi będzie proces wpływowego generała Gu Junshan (谷俊山) oskarżonego o wiele przestępstw korupcyjnych i nadużywanie władzy. Pekińska plotka głosi, że wojskowi są tak przestraszeni, że nawet boją się parkować samochody przed drogimi restauracjami. Strach i ukrywanie majątków przez wojskowych same w sobie jednak nie uczynią ALW nowoczesną i efektywną organizacją militarną. Korupcja to nie jedyny problem armii w ChRL. Dochodzi jeszcze inflacja zjadająca zarobki wojskowych, niekompetencja (jako efekt sprzedawania stopni wojskowych), wyzwania technologiczne, ale też demograficzne. Dzięki polityce „jednego dziecka w rodzinie” najludniejszy kraj świata ma problem ze znalezieniem odpowiednich chętnych do służby wojskowej.

Mimo wszystkich problemów ALW się modernizuje. Gigantyczne środki – nawet jeżeli część z nich jest rozkradana i marnotrawiona – przynoszą swoje efekty. Dzisiaj ALW to już nie jest armia, którą w 1979 roku zatrzymały zapasowe oddziały wietnamskie złożone z kobiet i starców.

type_99_l10

Obecny czołg podstawowy ALW Typ 99. Kolejne generacje czołgów ilustrują problemy technologiczne ALW. Type 99 jest w dużym stopniu zbudowany na podwoziu radzieckiego T-72 i mimo zastosowania w miarę nowoczesnego osprzętu pozostaje hybrydą starego i nowego.

*Rekordzistą są oczywiście Stany Zjednoczone z prawie dwoma bilionami USD i 3,8% PKB przeznaczonymi na obronę.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.