Wyburzanie kościoła w Wenzhow w Prowincji Zhejiang.

Wyburzanie kościoła Sanjiang w Wenzhou w Prowincji Zhejiang.

 

Przy okazji Wielkanocy pisałem, że ChRL jest na dobrej drodze do stania się największym krajem chrześcijańskim, a partia nie do końca wie jak zareagować na rozwój zachodniej religii. Wygląda na to, że podjęto już decyzję i zdecydowano się ograniczyć wpływy konkurencji. To w sumie ciekawe jak dwie ideologie i stające za nimi organizacje – niby tak przeciwne – są aż tak bardzo do siebie podobne, jeżeli chodzi o nietolerowanie konkurencji i poszukiwanie monopolu na rząd dusz.

W zeszłym miesiącu zburzono w Wenzhou kościół Sanjiang, wtedy władze zdementowały pogłoskę, że jest to początek kampanii antychrześcijańskiej, ale od tamtej pory posypały się dalsze nakazy rozebrania kolejnych kościołów i kaplic. Władze nadal stoją na stanowisku, iż nie ma żadnej akcji wymierzonej w organizacje i kościoły chrześcijańskie, a takie wrażenie jest czystym „nieporozumieniem”. New York Times jednak ujawnił dokument, który świadczy o tym, że KPCh dąży do zatrzymania rozwoju „nowej” religii w ChRL. Równocześnie wierchuszka partyjna rozwija wizję zagrożenia politycznego ze strony wzrostu religijności jako takiej.

Dziewięciostronicowy dokument roboczy stworzony przez lokalne władze Prowincji Zhejiang przedstawia, iż celem działania ma być „uregulowanie przesadnych miejsc kultu religijnego” oraz „nadmiernie popularnych” aktywności religijnych. Przedmiotem aktywnej operacji struktur partyjnych i prowincjonalnych ma być jednak tylko chrześcijaństwo oraz jeden symbol kultu religijnego: krzyż. Priorytetem jest usunięcie wszystkich krzyży widocznych z krajowych i prowincjonalnych autostrad oraz dróg ekspresowych. Mają być zbiorczo usuwane krzyże z dachów i fasad budynków.

Kiedy wyburzano kościół Sanjian władze argumentowały, iż budowa pogwałciła lokalne plany zagospodarowania terenu. W ujawnionym dokumencie – którego pełna nazwa brzmi: Dokument Roboczy d/s Realizacji i Obchodzenia się z Nielegalnymi Budynkami Religijnymi – jasno pada stwierdzenie, że był to tylko pretekst do wyeliminowania popularnego miejsca kultu. Władze wiedziały, że decyzja będzie podlegać krytyce międzynarodowej i dlatego uznały, że będzie potrzebne wykorzystanie przykrywki związanej z planami zagospodarowania terenu. Pada bardzo dokładne zalecenie: „być szczegółowym w taktyce i ostrożnym w metodach” zalecając skoncentrowanie się na stronie formalnej „nielegalnych konstrukcji”. Partia ostrzega swoich działaczy, iż jest krytyczne aby stwarzać wrażenie działania z punktu widzenia prawa w celu uniknięcia zmasowanej krytyki.

Co ciekawe, kościół Sanjiang był zbudowany legalnie i posiadał wszystkie zgody. Dlatego władze aresztowały dwóch lokalnych urzędników i prowadzą śledztwo przeciwko kolejnym trzem. Wygląda na to, że są oskarżeni o wydanie zgody na budowę kościoła w prestiżowym miejscu i skali. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to też ostrzeżenie dla urzędników, aby zaangażowali się w walkę z chrześcijaństwem oraz utrudniali budowę kolejnych kościołów.

Tak jak pisałem wcześniej, działania władz raczej są w dłuższej perspektywie nieproduktywne. Popularność chrześcijaństwa – i ogólny renesans religijny w ChRL – jest wynikiem zmian społeczno-kulturowych, a działania władz tylko uwierzytelniają „nową” religię w oczach upośledzonych grup społecznych.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] robotników. W slamsach szerzą się zjawiska, które przerażają partię komunistyczną. Od podziemnych kościołów po nielegalne organizacje robotnicze. W większości ci ludzie nie mają zbyt wiele do stracenia […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.