China Military

„Z pieśnią na ustach i odwagą w sercu…”

ALW liczy – przynajmniej na papierze – 2,3 miliona żołnierzy. Pisałem jakiś czas temu, że wojskowi zdecydowali ograniczyć wydatki na rożnego rodzaju zespoły artystyczne. Teraz ogłoszono, że armia – chyba żeby zrównoważyć straty w kulturze żołnierzy – zwiększy wydatki na wieloraką elektronikę muzyczną. Obok instrumentów muzycznych będą to też radiomagnetofony i sprzęt do karaoke.

Jak donosi Dziennik ALW, „podstawowy sprzęt kulturowy”  ma na celu „zaspokojenie potrzeb duchowych oraz kulturowych oficerów i żołnierzy”.

Gazeta podkreśla, iż zwiększenie liczby dostępnych maszyn karaoke nie tylko służy poszerzeniu dostępu żołnierzy do kultury, ale przede wszystkim przyczynia się do patriotycznego wychowania i szkolenia politycznego. Pomoże także w „podniesieniu rywalizacji przygotowań bojowych” oraz „promocji silnej armii zdolnej do osiągania wyznaczonych celów”. ALW będzie zaspokajać nie tylko potrzeby muzyczne, także amatorzy fotografii otrzymają nowy sprzęt fotograficzny.

Całość jest elementem planu nowego przywódcy ChRL – Xi Jinping – „hołubienia” szeregowych żołnierzy w ramach zwiększania wydatków obronnych.

To nie wszystko. Dziennik ALW donosi też – pół żartem, pół serio – iż żołnierze będą potrzebowali wkrótce nowych czołgów i wozów bojowych, ponieważ w ciągu ostatnich dwudziestu lat statystyczny żołnierz ALW urusł o dwa centymetry i przybyło mu równocześnie aż pięć centymetrów w pasie.

Najciekawsze są powtarzające się sceny ćwiczenia desantu morskiego.

 

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.