6a00d8341c68bf53ef017742d5249b970d

Z-10 (直升机) helikopter szturmowy ALW.

Wczoraj pisałem – ponownie – o nowej mapie Chin i umieszczeniu na niej indyjskiego terytorium w granicach ChRL. Dzisiaj pojawiła się informacja o naruszeniu w niedzielę przez śmigłowce bojowe ALW indyjskiej przestrzeni powietrznej w regionach Pangong Tso oraz Chushul w Ladakh, akurat dzień po wizycie wiceprezydenta Indii w Pekinie.

Czy to zbieg okoliczności?

W polityce Pekinu przypadki nie zdarzają się zbyt często. Mapa w połączeniu z kolejnym naruszeniem – bodajże trzecim – w ciągu 48 godzin indyjskiej granicy nie może być incydentalne. Zwłaszcza, iż Pekin zamówił ostatnio także „wstępne badanie” budowy międzynarodowej linii kolejowej biegnącej od granicy Turkiestanu Wschodniego (Xinjiang) do Pakistanu przez część terytorium Kaszmiru okupowanego przez Pakistan.

Nowy premier Modi jest już atakowany przez lidera Indyjskiego Kongresu Narodowego Manisha Tewari o robinie „dealów” z ChRL kosztem dobra narodowego. Na razie rząd indyjski milczy. Jedynie jeden z liderów BJP (Bharatiya Janata Party) Mukhtar Abbas Naqvi w parlamencie powiedział, że „Indie zajmują jasne stanowisko i nie zawrą żadnego kompromisu nawet o cal naszej ziemi”.

Wspomniałem, że moim zdaniem jest to wszystko formą nacisku na Modiego. Pekin pragnie pokazać nowemu premierowi w New Delhi, jak trudnym sąsiadem może być. ChRL i Indie od czasu wybory Modiego na stanowisko premiera prowadzą mniej lub bardziej zakulisowe rozmowy strategiczne. Nie wierzę jednak, aby mogły osiągnąć jakieś trwałe i długoterminowe porozumienie – może coś tymczasowego studzącego emocje. Różnice strategiczne są zbyt duże, a do tego dochodzą jak najbardziej „gorące” spory graniczne i konkurencja ekonomiczna.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Indie mają odgrywać rolę strategicznej przeciwwagi dla ChRL. New Delhi, może niezbyt entuzjastycznie, ale godzi się z taką rolą. Ponieważ wie, iż jeżeli Pekinowi uda się wypchnąć Waszyngton z regionu Azji Wschodniej, to osamotnione Indie nawet przy wsparciu Tokio nie będę zdolne przeciwstawić się ALW. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.