Pentagon's report

Pentagon opublikował, swój „Annual Report to Congress: Military and Security Developments Involving the People’s Republic of China„. Pentagon jest zobowiązany ustawą do składania co roku publicznego raportu dla kongresu o stanie rozwoju zdolności bojowych ALW.

Tegoroczny raport przyciągnął moją uwagę bardziej niż poprzednie edycje, a to ze względu na dwa interesujące kierunki rozbudowy ALW.

Pierwszy to wzmocnienie możliwości desantowych ALW. Wydaje się, że z myślą o możliwości przeprowadzenia ataku na Tajwan.

Obecnie ALW posiada dwie amfibijne dywizje zmechanizowanej piechoty, jedną amfibijną brygadę pancerną, jedenaście brygad i regimentów powietrznych, trzy dywizje powietrznodesantowe oraz dwie brygady piechoty morskiej. Siły atakujące do dyspozycji miałyby 30 dużych statków desantowych zdolnych do przenoszenia ciężkiego sprzętu, 22 mniejsze jednostki desantowe, a w przyszłości dojdą do tego zakontraktowane już na Ukrainie poduszkowce uderzeniowe.

Dodatkowo marynarka ALW kontynuuje rozbudowę sił podwodnych mających osłaniać siły inwazyjne i w domyśle zapobiec włączeniu się w potencjalny konflikt amerykańskich lotniskowców.

Pentagon wierzy, że ALW buduje siły zdolne do ataku na Tajwan. Moim zdaniem siły te są także tworzone z myślą o działaniach na wyspach Morza Południowochińskiego.

Druga informacja, jest jeszcze ciekawsza (przynajmniej dla mnie). ALW wzmacnia swoje siły konwencjonalne na granicy z Indiami. Pokazuje to, że Pekin traktuje poważnie możliwość zawarcia rzeczywistego sojuszu indyjsko-amerykańskiego.

Indie mają odgrywać rolę strategicznej przeciwwagi dla ChRL. New Delhi, może niezbyt entuzjastycznie, ale godzi się z taką rolą. Ponieważ wie, iż jeżeli Pekinowi uda się wypchnąć Waszyngton z regionu Azji Wschodniej, to osamotnione Indie nawet przy wsparciu Tokio nie będę zdolne przeciwstawić się ALW.

Co ciekawe raport podkreśla, że nie jest do końca pewne, że rozbudowa sił ALW w regionie ma na celu jedynie wzmocnienie zdolności bojowych skierowanych na zewnątrz kraju. Istnieje możliwość, iż tłem są także obawy o stabilność wewnętrzną. Co jest związane ze strukturą narodowościową regionu, jak i spodziewanymi niepokojami społecznymi na tle ekonomicznym.

Oczywiście, to nie wszystko. Raport ma ponad 150 stron i dosyć szczegółowo omawia zdolności bojowe oraz kierunki rozwoju ALW. Polecam zainteresowanym.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] jest znana nawet przybliżona data dziewiczego patrolu, ale zgodnie z corocznym raportem Pentagonu dla Kongresu prawdopodobnie nastąpi to jeszcze w tym roku, choć podobne stwierdzenie znajduje się już od […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.