Jin_(Type_094)_Class_Ballistic_Missile_Submarine

Typ 094 – zdolna do przenoszenia 12 pocisków balistycznych. Od 2014 jest wprowadzany na służbę Typ 096 z 24 pociskami.

Marynarka ALW szykuje się do wysłania na Pacyfik łodzi podwodnych zdolnych do przenoszenia rakiet balistycznych. Według nieoficjalnych komentarzy wojskowych w Pekinie jest to odpowiedź na wzrost zdolności Stanów Zjednoczonych do obrony przeciwrakietowej. W zgodnej opinii specjalistów przewaga Amerykanów w nuklearnej sile uderzeniowej jest przeważająca, ale ChRL wciąż posiada zdolności do zaatakowania miast w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych.

W marcu ogłoszono jednak decyzję o rozmieszczeniu w Korei Południowej pocisków antybalistycznych Thaad o raz rozwój hipersonicznych pocisków teoretycznie zdolnych uderzyć w terytorium ChRL w półgodziny po wystrzeleniu. W takim wypadku wydaje się logicznym krok Pekinu przesuwający łodzie podwodne na Pacyfik, wewnątrz terytorium chronionego przez systemy namierzania w Korei Południowej i Japonii oraz bliżej potencjalnych celów.

Nie jest znana nawet przybliżona data dziewiczego patrolu, ale zgodnie z corocznym raportem Pentagonu dla Kongresu prawdopodobnie nastąpi to jeszcze w tym roku, choć podobne stwierdzenie znajduje się już od kilku lat w kolejnych raportach.

Amerykański program tarczy antyrakietowej jest od lat napędzany przez obawy związane z rozwojem programów nuklearnych przez takie państwa jak Iran czy Korea Północna – inna sprawa to przyczyny, dla których państwa te czują konieczność budowy brani masowego rażenia.

Pekin od lat nie potrafi spacyfikować ambicji nuklearnych rodziny Kimów w Korei Północnej, a teraz przychodzi mu zapłacić za to cenę. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że zagrożenie ze strony reżimu Kimów, choć jest realne, to stanowi jednak świetny pretekst do budowy systemów obronnych obejmujących sojuszników Waszyngtonu w Azji Wschodniej (Korea Południowa i Japonia) także przed atakiem ze strony ChRL.

Innym problemem dla Pekinu są kwestie technologiczne. ChRL od co najmniej trzydziestu lat prowadzi program budowy nuklearnych łodzi podwodnych zdolnych do wystrzeliwania z pod wody pocisków balistycznych. Rezultaty są wciąż jednak mizerne z powodu usterek technicznych, rywalizacji wewnętrznej czy zmian politycznych.

Budowane w ChRL nuklearne łodzie podwodne są wciąż łatwe do namierzenia i śledzenia – mają być głośniejsze od jednostek budowanych w latach siedemdziesiątych przez Amerykanów. Dlatego wysłanie ich na patrole na Pacyfik jest przede wszystkim demonstracją polityczną, a w mniejszym stopniu ruchem militarnym zdolnym do odwrócenia niekorzystnej sytuacji strategicznej ChRL.

Pekin do tej pory zdawał sobie sprawę z ograniczeń nuklearnej floty podwodnej ALW i był bardzo ostrożny w wysyłaniu jej z dala od wód terytorialnych i bezpośredniej kontroli partii. Obsesja kontroli jest tak duża, że rakiety i głowice nuklearne są trzymane w osobnych magazynach.

Ma to też potwierdzać ostrożną politykę odstraszania ChRL, która wciąż formalnie deklaruje, że nie użyje pierwsza broni nuklearnej.

Wysłanie jednak łodzi podwodnych na strategiczne patrole na Pacyfiku wymaga nie tylko połączenia rakiet i głowic, ale też umieszczenia ich w silosach na łodziach podwodnych i pod bezpośrednią kontrolą wojskowych. Oznacza to też dalszą eskalację rywalizacji w regionie Azji Wschodniej i początek nowego wyścigu zbrojeń.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.