Akash

Wyrzutnia systemu Akash.

W maju pisałem, że nadzieje Pekinu na zbliżenie z Indiami po wyborze Narendry Modi na stanowisko premiera mogą być mocno nad wyraz. Wygląda, że nadzieje zaczynają umierać na naszych oczach.

Indie wzmacniają swoją obronę. Na północną granice przeniesiono już myśliwce Su-30MKI (Su-30 produkowane na rosyjskiej licencji w Indiach), a teraz ogłoszono, że zostanie na północ wysłanych sześć baterii przeciwlotniczych Akash. Wszystko w celu wzmocnienia sił powietrznych na granicach z ChRL, gdzie ALW ma przewagę w powietrzu.

System Akash może zwalczać równocześnie wiele celów w promieniu 25 km w każdych warunkach pogodowych. Oprócz Su-30MKI i baterii Akash na północy, New Delhi wysłało już dwie baterie przeciwlotnicze i myśliwce Mirage-2000 na północnowschodnią granicę z ChRL w stanie Arunachal Pradesh. Wzmocnienie granicy jest częścią planu stworzenia możliwości „znaczącego i wiarygodnego odstraszania” przeciwko ChRL.

Do tej pory istniał rodzaj równowagi sił między Indiami a ChRL. Pekin miał o wiele silniejsze siły lądowe oraz infrastrukturę stworzoną wzdłuż granic z Indiami i Nepalem. Równocześnie indyjska marynarka wojenne dominowała nad ALW w basenie Oceanu Indyjskiego. ChRL jednak zaczęła się coraz śmielej zapuszczać na wody Oceanu Indyjskiego.

Indie starając się zachować przewagę na morzu, próbują równocześnie dorównać ChRL na lądzie. Zbudowano balistyczne rakiety międzykontynentalne Agni V zdolne do rażenia celów na odległość do 5 800 km. Wcześniejsze modele, o krótszym zasięgu były tworzone z myślą dosięgnięcia każdego miejsca w Pakistanie, ale piąta generacja Agni jest dedykowaną ChRL. W planach jest już Agni VI o zasięgu do 8 000 km. Ma być też sformowany od podstaw nowy XVII Górski Korpus Uderzeniowy liczący 90 tysięcy żołnierzy (w pełni operacyjny do przełomu 2018 i 2019 roku). Ponadto w planach jest rozbudowa infrastruktury wojskowej w pasie przygranicznym. Co ważne, zabudżetowano na to wszystko już pieniądze, więc realizacja tych planów jest raczej kwestią czasu, a nie papierowym projektem, których nie brakuje w Indiach.

Reaktywowane są też wysunięte bazy lotnicze (ang. advanced landing grounds) w Nyoma i Daulat Beg Oldie we wschodnim Ladakh oraz w Vijayanagarna na wschodzie, gdzie spotykają się granice Indii, ChRL i Myanmaru (Birmy). Podobnie się dzieje w całym wschodnim sektorze w Pasighat, Mechuka, Walong, Tuting i Ziro. Indyjskie siły zbrojne wprowadziły już do służby 200 z 273 Su-3oMKI zakontraktowanych z Rosją.

Wszystkie te działania mają na celu zniwelowanie przewagi ALW, która wynosi 3:1 – zwłaszcza na odcinku zachodnim, gdzie duża obecność militarna w Tybecie oraz ukształtowanie terenu dają przeciwnikowi z północy przewagę i łatwość dostępu do regionu potencjalnych walk.

Na morzu ChRL próbuj zniwelować przewagę Indii rozbudową floty podwodnej. W odpowiedzi Indie stworzyły program budowy serii okrętów służących do zwalczania łodzi podwodnych. Jutro (23.08) minister obrony Arun Jaitley weźmie udział we wprowadzeniu do służby pierwszego tego typu okrętu INS Kamorta (wyporność 3 300 ton) w południowym porcie Vishakapatnam. Z kolei w zeszłym tygodniu sam premier Narendra Modi w czasie wodowania największego dotychczas indyjskiego niszczyciela (uzbrojonego w rakiety kierowane) przyrzekł rozbudowę potencjału militarnego tak, że „nikt nie ośmieli się rzucić złego spojrzenia na Indie”.

Trudno uznać, że wypowiedzenie tych słów przy okazji wprowadzania na służbę nowoczesnego okrętu wojennego jest skierowane przeciwko Pakistanowi, którego flota nie stanowi dla Indii od dawna wyzwania.

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. […] w Japonii. Pekin pokładał duże nadzieje w Modim, ale już od jakiegoś czasu było widać, że Modi myśli w kategoriach interesu narodowego i nie poświęci go dla przyjaźni z ChRL. Teraz na pierwszą wizytę państwową jako premier Modi […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] też pilotów. Indie mają już bardzo bogate doświadczenie w użytkowaniu rosyjskiego uzbrojenia, zwłaszcza Su-30. Indie mogą też dostarczyć Wietnamowi naddźwiękowe pociski manewrujące BrahMos (zbudowane we […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] ChRL w ostatnich latach utraciła lwią część wpływów w Myanmarze (Birmie) i działania na Sri Lance mają zrekompensować tamtą porażkę strategiczną. Bez bazy zaopatrzeniowej we wschodniej części Oceanu Indyjskiego marynarka ALW nie ma co myśleć o stworzeniu poważnej przeciwwagi dla sił indyjskich w regionie. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] mają odgrywać rolę strategicznej przeciwwagi dla ChRL. New Delhi, może niezbyt entuzjastycznie, ale godzi się z taką rolą. Ponieważ wie, iż jeżeli […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.