malaria_special

W Tajpej ogłoszono dzisiaj, iż Tajwan przekazał darowiznę na rzecz Haiti na walkę z chorobami przenoszonymi przez komary. Co roku dziesiątki tysięcy osób choruje na Haiti na malarię i inne choroby zakaźne roznoszone przez komary. To jednak nie malaria stanowi obecnie największe niebezpieczeństwo.

Prawie 40 tysięcy ludzi zapadło na chikungunya – tropikalną chorobę wirusową, występująca głównie w południowej Azji i wschodniej Afryce, ale coraz częściej pojawiającą się także na zachodniej półkuli. W 2007 roku zanotowano także pierwszy przypadek w Europie, we Włoszech.

Podobnie jak w wypadku malarii nie ma szczepionki na chikungunya. Można tylko zwalczać objawy. Choroba nie zabija, ale atakując stawy potrafi unieruchomić ofiarę na długie tygodnie, a nawet miesiące, uniemożliwiając pracę. Jedynym sposobem zapobiegania jest zwalczanie komarów z gatunków aedes albopictus (azjatycki komar tygrysi) oraz aedes aegypti, które są odpowiedzialne także za roznoszenie żółtej febry, dengi, tularemii, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Tajwan przekazał 100 tysięcy USD na program zapobiegania lęgnięcia się komarów. Nie wydaje się to dużą sumą, ale w nierozwiniętych krajach tropikalnych można uratować ludzkie życie niewielkimi nakładami. Jeden z najprostszych sposobów polega na dosypywaniu do dołów kloacznych rozdrobnionego styropianu lub podobnego materiału. Kilkucentymetrowa warstwa unosząca się na powierzchni, z jednej strony, przepuszcza kolejne „depozyty”, a z drugiej blokuje dostęp komarom i innym insektom. W ten prosty i niskonakładowy sposób można odizolować jeden z najbardziej chorobotwórczych elementów bliskiego otoczenia człowieka.

Haiti jest jednym z 22 państw uznających Republikę Chińską a nie ChRL, co oczywiście miało istotny wpływ na „hojność” Tajpej.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.