Japan-China-War-Senkaku-Island

Tajwańscy dyplomaci mówili w środę w Waszyngtonie, że najbardziej się obawiają przypadkowego wybuchu konfliktu zbrojnego w chińsko-japońskim sporze na Morzu Wschodniochińskim.

Lyushun Shen, nieformalny ambasador Tajwanu w Stanach Zjednoczonych powiedział w wywiadzie dla „USA Today”:

„Te małe wyspy mogą coś wywołać (…). Mała kolizja łodzi patrolowych może wywołać poważny konflikt. To może eksplodować.”

Trudno nie zauważyć, że nieraz w historii drobne utarczki przerodziły się w poważny konflikt. Oczywiście mniejsze lub większe starcie nie doprowadzi samo w sobie do wojny, ale w sytuacji narastającego napięcia może stać się przysłowiową iskrą na beczce prochu. Tak było z zabójstwem arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie w 1914 roku. Zamach nie wywołał wojny, ale dał do niej pretekst i uruchomił militarną logikę, która raz wprawiona w ruch stała się niemożliwa do zatrzymania.

W Chinach wciąż są silne antyjapońskie resentymenty wywołane brutalnością armii japońskiej w czasie II wojny chińsko-japońskiej (1937-45). Zwłaszcza, że Pekin nie stara się załagodzić konfliktu. W tym tygodniu rozpoczęto nową kampanie „nienawiści do Japonii” z okazji rocznicy inwazji japońskiej. Wszystko podlane „gorącym nacjonalistycznym sosem”.

Zresztą, ChRL prowokuje konflikt nie tylko z Japonią, ale też z Wietnamem i Filipinami. To jednak potencjalna wojna między Pekinem a Tokio jest najgroźniejsza dla Tajwanu. Jeżeli ChRL zdecyduje się na wojnę, to logicznym krokiem będzie inwazja na Tajwan. Konfrontacja militarna – nawet zwycięska – będzie bardzo kosztowna politycznie, dlatego Pekin będzie chciał – jeżeli do tego dojdzie – uzyskać z niej jak najwięcej. Innym powodem jest strategiczne położenie wyspy i potrzeba zneutralizowania potencjału militarnego na flance.

Tajpej ma się czego obawiać.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.