471f2ef6964f

Ktoś wybiera się w wrześniu na Tajwan? Będzie wtedy – 19 września dokładnie – okazja przyjrzeć się próbie ogólnokrajowego systemu ostrzegania przeciw tsunami. Oczywiście, ćwiczeniami będą tylko objęte tereny zagrożone potencjalnym kataklizmem.

Tajwan po doświadczeniach japońskich z tsunami w 2011 roku, kiedy istniejący system zabezpieczeń i procedur ewakuacyjnych okazał się daleki od doskonałości, postanowił gruntownie zreformować własny program działania na wypadek katastrofy.

Głównym zadaniem pierwszych ćwiczeń w ramach nowego, zintegrowanego systemu będzie zapoznanie mieszkańców ze sposobem działania alarmu, specyficznymi sygnałami oraz wzrost ogólnej wiedzy o zachowaniu się na wypadek kataklizmu. Oczywiście, tsunami należy do tego typu zjawisk, których nie da się uniknąć, ani nie można im zapobiec. Dlatego – zdaniem władz w Tajpej – jest tak ważne przygotowanie ludności na szybkie działanie w wypadku pojawienia się ostrzeżenia o potencjalnej „fali zatokowej”.

Kluczem nowego systemu jest przeszkolenie dużej grupy ochotników, którzy będą mogli pokierować lokalną ewakuacją oraz nieść pomoc poszkodowanym. Przykład Japonii w 2011 roku pokazał, że nawet najlepiej zorganizowana służba ratownicza, może nie poradzić sobie z kataklizmem na dużą skalę. Po prostu, zabraknie profesjonalnych jednostek aby wysłać je we wszystkie potrzebne miejsca.

Innym problemem jest niski poziom świadomości na terenach zagrożonych. Większość ludzi nie zna sygnałów ostrzegawczych, ani nie wie co robić w wypadku niebezpieczeństwa. Władze liczą, że regularne ćwiczenia to zmienią.

W międzyczasie Tajwan przygotowuje się na nadchodzący tajfun.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.