Tsao Yung-ho (曹永和) był jednym z największych specjalistów od historii Tajwanu, zwłaszcza w okresie kolonialnym. Zmarł w piątek w Tajpej w wieku 94 lat.

Była to niezwykła postać nie tylko na warunki kultury, w której przyszło mu żyć. Był akademickim samoukiem i nigdy nie ukończył żadnych formalnych studiów. Za to już od dziecka czytał dużo okazując duże zainteresowanie zwłaszcza historią, literaturą i filozofią.

Po ukończeniu szkoły średniej w Tajpej nie uległ naciskom rodziny aby studiować medycynę, w efekcie nie otrzymawszy żadnego wsparcia nie wstąpił w ogóle na uniwersytet. Za to rozpoczął pracę w bibliotece Narodowego Uniwersytetu Tajwańskiego, gdzie przepracował 38 lat do emerytury.

Przez lata doskonale opanował japoński, angielski i holenderski oraz mógł czytać teksty hiszpańskie, niemieckie i łacińskie. Był jednym z nielicznych tajwańskich (i chyba w ogóle chińskich) historyków, którzy mogli zrozumieć teksty źródłowe w wielu językach. Dzięki czemu mógł odcisnąć swoje – trudne do przecenienia – piętno na badaniach nad historią Tajwanu.

Oprócz pracy kronikarskiej Tsao wniósł także swoją oryginalną myśl w zrozumienie dziejów wyspy. To on zaproponował, żeby zrezygnować z postrzegania historii Tajwanu w kategoriach kontynentalnych, ale spojrzeć na wyspę z perspektywy historii narodów morskich. Zwłaszcza kładł nacisk na wpływ na rozwój Tajwanu transporu morskiego i handlu transkontynentalnego od początków XVII wieku i działalności Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej.

Tsao jako pierwszy przebadał całościowo dokumenty holenderskie dotyczące tego okresu i wprowadził Tajwan, jako samodzielną i oryginalną jednostkę do światowych studiów historycznych, które przed nim traktowały wyspę jako wycinek historii Chin.

Brak formalnego wykształcenia nie przeszkodził mu w zostaniu członkiem Academia Sinica w wieku 65 lat, a jego dorobek naukowy jest imponujący.

Mimo że nie angażował się bezpośrednio w politykę, to brał udział w niektórych wydarzeniach z życia politycznego wyspy. W 2012 roku uczestniczył w proteście przeciwko monopolizacji mediów i był orędownikiem demokratyzacji politycznej Tajwanu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.