china-keyboard-600x424

W Pekinie ogłoszono ostateczny plan zastąpienia do końca 2020 roku na wszystkich komputerach w administracji państwowej systemu operacyjnego Microsoft przez stworzoną z poparciem władz, rodzimą wersję Linuxa.

Władze centralne już wcześniej zakazały instalacji Windowsa 8 na państwowych maszynach. Teraz doprecyzowano plany oczyszczenia rządowych systemów komputerowych z pozostałych kopi Windowsa.

Nowa dystrybucja ma bazować na Kylin, specjalnej wersji Ubuntu przygotowanej specjalnie dla chińskich użytkowników i nazywać się… NeoKylin. To nieoczekiwany zwrot. Do tej pory wszystko wskazywało, że władze będą dążyć do stworzenia w pełni własnego systemu, a nie forking inną dystrybucję. Po śmierci Red Flag Linux wygląda jednak na to, że w Pekinie zrozumiano, iż pomimo całego PR, ChRL nie jest zdolna do stworzenia własnego systemu operacyjnego.

NeoKylin jako fork Ubuntu/Kylina będzie w pełni z nim kompatybilny i nie będzie stwarzał problemów z instalacją na większości komputerów. Nie będzie także problemu z zakupem nowych maszyn dla administracji. W Azji są już dostępne laptopy Della z pre-instalowanym Ubuntu, a po tym ogłoszeniu inni producenci pójdą w jego ślady.

Władze też potwierdziły, że prof. Ni Guangnan z Chińskiej Akademii Inżynierii przygotował, przyjęty już przez rząd, program tranzycji między programami operacyjnymi, który zapewni usunięcie produktów Microsoftu z wszystkich serwerów, mainframes i indywidualnych maszyn. Według założeń planu co rocznie ma być „dewindowsyfikowanych” 15% państwowej infrastruktury komputerowej.

Prof. Ni jest także autorem nazwy całego przedsięwzięcia jako „Ruchu Dewindowsyfikacji”.

Sam będąc zwolennikiem wolnego oprogramowania i pisząc ten artykuł na laptopie z Linuxem (OpenSuse) mam mimo wszystko mieszane uczucia. ChRL wysuwa wiele ważnych powodów dla takiego posunięcia. O ile podzielam opinie o braku bezpieczeństwa zamkniętych, komercyjnych rozwiązań kontrolowanych przez zagraniczną korporację, to trudno mi uwierzyć, że Pekin nie chce zastąpić obcej kontroli przez własną.

Zastąpienie Windowsa własnym systemem operacyjnym w administracji jest przecież tylko pierwszym krokiem. W ChRL w administracji różnego szczebla pracuje kilka milionów ludzi. Do tego dojdą szkoły i uczelnie. Większość raz przyzwyczajona do korzystania z jednego rozwiązania w pracy lub szkole, będzie chciała ułatwić sobie życie i także w życiu prywatnym zacznie używać rządowego oprogramowania. Razem z nim przyjdą wszystkie specjalne dodatki inkorporowane przez władze.

Jest też inny powód, dla którego ChRL chce się uwolnić od Windowsa. Do dnia dzisiejszego większość maszyn w administracji, ale także prywatnych, działa wciąż pod kontrolą pirackich kopii Windowsa XP. Zastąpienie tego przestarzałego i dłużej niewspieranego systemu nowym kosztowałoby ChRL miliardy USD.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. Mimo wszystko dziwi mnie, że wśród tylu milionów nie znalazł się żaden Chińczyk, który napisałby dobre oprogramowanie.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. To nie o to chodzi, że nie mają zdolnych programistów, a to, że zdolnym i niezależnie myślącym ludziom nie ufają.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.