Nowy Chiński Linux

Ministerstwo Przemysłu i Technologi Informacyjnej podało w Pekinie o zawarciu porozumieniu z brytyjską firmą Canonical w celu stworzenia nowego chińskiego Linuxa. Canonical jest znany głównie ze swojego programu operacyjnego Ubuntu Linux. Nowy produkt ma być oparty na Ubuntu i nazywać się Ubuntu Kylin Linux.

Kylin ma zawierać pełne wsparcie dla chińskich znaków i być zintegrowany z rodzimymi serwisami sieciowymi. Domyślną wyszukiwarką będzie oczywiście Baidu.com.

Kylin ma być dostępny już w przyszłym miesiącu, czyli w tym samym czasie, kiedy ma się pojawić nowe wydanie Ubuntu 13.4. Domyślam się, że Kylin będzie na nim bazować.

Ministerstwo ma zdecydować o architekturze nowego OS, a z jego ramienia prace będzie prowadzić The China Software and Integrated Chip Promotions Centre (CSIP). Co ciekawe całe przedsięwzięcie jest częścią obecnego planu pięcioletniego, który postawił za zadanie wzmocnienie krajowego przemysłu informatycznego.

ChRL ma już własną dystrybucję Linuxa sponsorowaną przez władze – Red Flag Linux, która posiada około 30% chińskiego rynku. Sam Canonical wraz z Dell sprzedaje od 2011 roku na chińskim rynku komputery z przeinstalowanym Ubuntu Linux. Równocześnie chińskie środowisko opensource rozwija się bardzo powoli i napotyka wiele problemów strukturalnych, ale i politycznych. Mimo to jądro Linuxa zawiera ponad jedenaście tysięcy fragmentów kodu od chińskich programistów.

Nie do końca widzę sens tworzenia dystrybucji dedykowanej na chiński rynek. Każdy, kto miał do czynienia z Linuxem, wie, że w każdej chwili można zmienić język i wszystkie ustawienia dosłownie kilkoma kliknięciami. Po co nowa dystrybucja? Czy chodzi o promowanie rodzimych (i cenzurowanych) odpowiedników światowych serwisów jak Google, Facebook lub Twitter? Z wyjątkiem Google (teraz tylko strona z Hong Kongu), wszystkie serwisy są i tak już blokowane.

Czyżby władze w Pekinie chcą wrócić do pomysłu instalowania na wszystkich nowych komputerach osobistych programu blokującego dostęp do zakazanych treści (tzw. Green Dam)? Linux i jego najpopularniejsza dystrybucja Ubuntu, są szybkim na to remedium. Po zakupie nowego komputera wystarczy doinstalować Linuxa obok komercyjnego OS (lub w ogóle zamienić). Czy Kylin Linux będzie jednak pozbawione Green Dam?

Istnieje też mniej spiskowa interpretacja. Red Flag Linux jest dosyć toporny i w tyle za innymi dystrybucjami Linuxa. ChRL wraz z wejściem do WTO w 2001 roku zobowiązała się do przestrzegania praw autorskich. W efekcie po okresie przejściowym (dwunastoletnim) trzeba będzie na milionach komputerów w administracji zainstalować legalne oprogramowanie. Red Flag Linux nie nadaje się do tego, a zapłacenie tantiem Microsoftowi może być bolesne finansowo.

Wreszcie, Pekin, który sam ma pomysły instalowania oprogramowania kontrolującego na komputerach własnych obywateli, obawia się, że oprogramowanie Microsoftu może dawać przewagę Stanom Zjednoczonym w toczącej się obecnie wojnie informatycznej. Kto wie, czy w Redmond nie dodano kodu ułatwiającego pracę NSA/CSS?

Źródło: www.wired.com

Zdjęcie: One Laptop per Child na Flickr

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Nowy Chiński Linux

  1. Pingback: Dewindowsyfikacja ChRL? | Za Wielkim Murem

  2. Pingback: NeoKylin | Za Wielkim Murem

  3. Pingback: Północnokoreański Apple | Za Wielkim Murem

  4. Pingback: „Dewindowsifikacja” ChRL do 2020 roku? | Za Wielkim Murem: Chiny i Azja Wschodnia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s