Dzisiaj krótko. Pisałem kilkakrotnie o próbach zbudowania przez ChRL własnego systemu operacyjnego. Podobne plany ma też Rosja. Jednak krajem, któremu to się udało jest Korea Północna.

Oczywiście, wszystkie te działania oparte są na próbie wykorzystania otwartego oprogramowania. Stąd też Rosja czy ChRL natrafiają na problemy związane z licencjami – w skrócie modyfikując oprogramowanie opensource trzeba opublikować zmiany i udostępnić kod źródłowy. Oznacza to także, że wszystkie „specjalne” ulepszenia będą szybko wykryte.

Państwem, które nie musi się jednak w ogóle przejmować takimi rzeczami jest Korea Północna. Dlatego od lat wszyscy użytkownicy w tym kraju muszą korzystać z rodzimego systemu operacyjnego, który zapewnia władzom pełną kontrolę nad ich aktywnością online i offline.

Sam system operacyjny Red Star (nie mylić z chińską próba zbudowania własnego OS) jest oparty na jądrze Linuksa i środowisku graficznym KDE (w nierozwijanej już 3 generacji), ale tak przeprojektowany by przypominał starsze wersje OS X firmy Apple. Większość aplikacji można rozpoznać, ale i one mają własne, rodzime nazwy.

Nie wiem, czy śmiać się, czy załamywać ręce.

PS.: Jeżeli ktoś chce wypróbować to można sobie ściągnąć, ale radzę użyć VirtualBox i się porządnie zabezpieczyć. Ostatnia wersja pochodzi z 2014 roku i może nie obsługiwać nowszego sprzętu.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Korea Północna była zdolna do stworzenia i narzucenia wszystkim użytkownikom w kraju własnej szpiegowskiej dystrybucji. Lecz to jest […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.