g_-_-x-_-_-_52253x20140214171847_0

Raz jedna z największych (choć nienajlepszych) dystrybucji Linuxa upadła. Red Flag Linux kiedyś urzeczywistnienie marzeń ChRL o własnym systemie operacyjnym został zamknięty. Personel w sidzibie firmy w Pekinie został zwolniony, a serwery z programem i repozytoriami zamknięto.

Red Flag Linux wystartował w 1999 roku, jako projekt komercyjny sponsorowany przez Chińską Akademię Nauk. Miał być alternatywą dla Windowsa na chińskim rynku. Liczono, że zastąpi miliony pirackich kopi Windowsa XP. Dzięki poparciu władz takie firmy jak Oracle i Dell sprzedawały swój sprzęt w ChRL certyfikowany na Red Flag Linuxa. System był adoptowany przez agencje rządowe, szkoły i wiele przedsiębiorstw należących do państwa.

Co więc poszło nie tak?

Moim zdaniem podstawowym problem była słabość stworzonego systemu. W 2003 roku kupiłem w ChRL komputer z przeinstalowanym Red Flag Linuxem. Szybko musiałem go zastąpić popularnym wtedy Mandrake Linux. W przypadku Red Flag Linuxa widać jak na dłoni wszystkie bolączki ChRL.

Słabość systemu wynikała z niezdolności zaadaptowania społecznościowego modelu rozwoju. Wszystkie dystrybucje Linuxa są oparte na społeczności deweloperów i użytkowników. Nawet komercyjne dystrybucje Linuxa bazują na darmowych i dostępnych dla wszystkich edycjach. Firmy sponsorują rozwój wersji społecznościowych, bo to one decydują o fenomenalnie szybkim rozwoju Linuxa. Red Flag Linux nie potrafił stworzyć takiej wspólnoty. Wynika to z realiów społecznych ChRL. Społeczność stojąca za dystrybucją często podejmuje decyzje w głosowaniach i wybiera kierowników poszczególnych projektów. Sami deweloperzy podejmują decyzje o kierunku rozwoju systemu. System sponsorowany przez władze nie dawał takich możliwości. Partyjni urzędnicy nie mogli przełknąć demokracji nawet na poziomie tworzenia systemu operacyjnego.

W konsekwencji, pojawił się kolejny problem – brak oryginalności. Program nie dawał nic, czego już nie miały inne dystrybucje. Nawet nazwa była nieudolną kopią najstarszej, wciąż działające dystrybucji Linuxa – Red Hat Linux. Graficznie był obrzydliwy – chociaż to kwestia gustu.

Inną kwestią był brak zaufania. Indywidualni użytkownicy bali się instalować lub używać system stworzony przez władze. W autorytarnym kraju nikogo to nie może dziwić.

Paradoks polega na tym, że mając bardzo dużą populację, także populację zdolnych informatyków i bazując na społecznościowym modelu rozwoju Linuxa ChRL mogłaby stworzyć rewelacyjny system operacyjny, ale nie potrafi, bo jest sparaliżowana przez skostniały i anachroniczny w swojej istocie system społecznopolityczny.

W ChRL jest miejsce dla Linuxa. Dowodzi tego sukces Ubuntu Kylin, który jest tworzony przez Canonical przy współpracy z Narodowym Uniwersytetem Technologi Obronnych (SIC!). Jednak fakt, że pieczę ma nad tym zagraniczna firma, budzi już większe zaufanie Chińczyków – niekoniecznie jest to uzasadnione zaufanie, jak pokazuje przykład działania takich firm jak Microsoft i Apple.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] będą dążyć do stworzenia w pełni własnego systemu, a nie forking inną dystrybucję. Po śmierci Red Flag Linux wygląda jednak na to, że w Pekinie zrozumiano, iż pomimo całego PR, ChRL nie jest zdolna do […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] system operacyjny Red Star (nie mylić z chińską próba zbudowania własnego OS) jest oparty na jądrze Linuksa i środowisku graficznym KDE (w nierozwijanej już 3 generacji), […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] miało się wydarzyć. Red Flag Linux, flagowy projekt reżimu w dziedzinie programów operacyjnych jest de facto martwy od prawie od dekady. Inne podobne projekty także nie przetrwały na bardzo konkurencyjnym rynku […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.