putin_xi_jinping_efe

Kiedy Putin walczy o wpływy na Ukrainie, w tym samym czasie coraz bardziej traci wpływy w Azji Środkowej na rzecz ChRL. Wygląda na to, że w pogoni za mirażem imperium w jednym miejscu Moskwa traci je w drugim.

Pekin w najnowszym akcie ekspansji w Azji Środkowej przygotował pakiet 16,3 miliarda USD na budowę dróg, kolei i rurociągów w regionie. Według słów samego Xi Jinpinga w Kazachstanie ma być to program odbudowy Jedwabnego Szlaku.

Pekin nie tylko liczy na dalsze powiązanie swojej gospodarki z Europą przez środkowoazjatyckie szlaki, ale też na dostęp do lokalnych rynków. Priorytetem jest jednak zdobycie tutejszych zasobów surowców naturalnych. Kazachstan wyrasta powoli na dużego producenta ropy. Kirgistan ma spore pokłady minerałów niewęglowodorowych, a Turkmenistan zaczyna wydobywać swoje niemałe zasoby gazu ziemnego.

Równocześnie zwrot w kierunku zachodnich sąsiadów powinien dać dodatkowy impuls rozwojowy zachodnim regionom ChRL. Nie tylko zrównoważy to rozwój całego kraju i zwiększy w dłuższej perspektywie chłonność rynku wewnętrznego, ale – w zamierzeniach KPCh – powinno też działać uspokajająco na ruchy separatystyczne na zachodzie kraju.

Co akurat jest wątpliwe. Jak pokazuje doświadczenie, na rozwoju skorzystają przede wszystkim Chińczycy Han, a niezadowolenie wśród Ujgurów i innych mniejszości raczej z tego powodu nie zmaleje.

Dlatego Pekin liczy też na zbudowanie bufora przyjaznych, świeckich państw, które będą izolować Turkiestan Wschodni od wpływu zagranicznych fundamentalistów i nie będą dawać schronienia organizacjom niepodległościowym na wychodźstwie. Przykład Afryki pokazuje jednak, że Chińczycy sprowadzający całą silę roboczą z kraju bardzo szybko potrafią doprowadzić do rozczarowania miejscowych elit i zantagonizowania ludności. A sposób traktowania pobratymców w Turkiestanie Wschodnim już wzbudza dużo emocji w opinii publicznej w regionie.

Niemniej Moskwa nie ma nic by zatrzymać ekspansję Pekinu w regionie. Gospodarka rosyjska będąc w stanie przedzawałowym nie może zaoferować analogicznych inwestycji, czy nawet dostępu do technologii. Nie mówiąc już o rynku zbytu. Wystarczy spojrzeć na jeden przykład. ChRL planuje inwestycje rozwojowe w Tadżykistanie w wysokości 6 miliardów USD, a według RIA Novosti w tym samym czasie Moskwa przekaże Duszanbe pomoc rozwojową w wysokości 6,7 miliona USD.

Zbyt silne powiązania z Rosją stanowią zresztą już realne zarażenie, że Moskwa pociągnie innych za sobą w przepaść. We wspomnianym Tadżykistanie gospodarka w 52% opiera się na pieniądzach przysyłanych przez Tadżyków pracujących zagranicą, głównie w Rosji.

Przede wszystkim jednak to polityka Moskwy przeraża satrapów w Azji Środkowej. Zwłaszcza Kazachstan mający sporą mniejszość rosyjską w północnych regionach kraju musi czuć niepokój na dobiegające z Kremla nacjonalistyczne pomruki o zbieraniu ziem zamieszkałych przez ludność rosyjskojęzyczną.

Istnieje wszakże wytłumaczenie pasywności Moskwy. Możliwe, że na Kremlu oceniono, że Rosja nie ma szans konkurować w Azji Środkowej z ChRL. W efekcie postanowiono oddać jej pole bez walki i skoncentrować się na zachodniej granicy „imperium”.

Choć nie mam powodów do wykluczenia tej tezy, lecz nie wydaje mi się ona zgodna z modus operandi Moskwy.

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. http://www.foreignpolicy.com/articles/2014/11/10/putin_hits_on_china__first_lady_apec_censors_go_wild

  Profesjonalne Foreign Policy oczywiście zajmuje się tym, co najważniejsze na spotkaniu głów państw.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Na tym polega prawdziwy profesjonalizm, czyli dawaniu ludziom tego czego chcą. Mój najpopularniejszy wpis do tej pory to tekst o sexie i antyjapońskich serialach. Wystarczyło jedno słowo w tytule.

   Polubienie

   Odpowiedz

 2. katjakaminska 11/12/2014 o 12:55

  Też to zauważyłam, że gdy linkuję artykuły na Fejsbuka, to ten o serialach był zdecydowanie bardziej popularny niż ten chińskim podejściu do modernizacji. Mogło to być też spowodowane awanturą w komentarzach, gdy jedna koleżanka zaczęła się burzyć, że jak autor w ogóle śmiał nazwać te filmy bogoojczyźnianymi potworkami, a w ogóle to jest mentalnie biedny, bo nie potrafi sobie wyobrazić piękna umierania za ojczyznę i wiarę. Widać jednych kręci seks, innych umieranie za ojczyznę.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.