460taiwan

Po odsiedzeniu sześciu lat z zasądzonych dwudziestu zwolniono tymczasowo byłego prezydenta Tajwanu Chen Shui-bien z powodów zdrowotnych.

Chen był pierwszym opozycyjnym politykiem wybranym na stanowisko prezydenta w 2000 roku, co zakończyło trwającą od 1945 roku dominację Guomindang na wyspie. Zagorzały obrońca praw człowieka i zdecydowany zwolennik niepodległości okazał się słabym prezydentem, który nie potrafił sobie dobrać współpracowników i ostatecznie wmieszał się w wulgarną sprawę korupcyjną.

Zwolennicy Chen twierdzą, że ciężkie warunki w więzieniu zniszczyły jego zdrowie. Chen ma cierpieć na silną depresję, ale też szereg chorób fizycznych, włącznie z zanikiem mózgu (nie znalazłem informacji, która z chorób powodujących zanik ma dotykać byłego prezydenta). Na początku miano przetrzymywać Chen odizolowanego w małej celi nie spełniającej międzynarodowych normy oraz celowo rojącej się od mrówek. Dopiero w 2013 roku, po znacznym pogorszeniu się stanu zdrowia, przetransportowano go do więziennego szpital, gdzie próbował popełnić samobójstwo wieszając się na ręczniku.

Na razie Chen został zwolniony na miesiąc za kaucją 60 tysięcy USD. Po czym komisja lekarska podejmie decyzje, czy jest na nowo zdolny do odbywania kary, czy też wymaga dłuższego pobytu w domu.

Obecny, guomindangowski prezydent Ma Ying-jeou długo ignorował apele o ułaskawienie. Teraz nagle zmienił zdanie. Co może się wiązać z dalszym pogorszeniem się zdrowia Chen. Ma mógł zgodzić się na zwolnienie w obawie o katastrofę wizerunkową, jaką mogłaby być śmierć byłego prezydenta w więzieniu. Nie bez znaczenia jednak mogą być także sromotnie przegrane przez Guomindang wybory samorządowe jesienią ubiegłego roku.

Sama Demokratyczna Partia Postępu przyjęła pozytywnie zwolnienie byłego lidera. Istnieją jednak cicho wyrażane obawy, że Chen będzie próbował się mieszać do spraw wewnętrznych partii. Teoretycznie warunki zwolnienia zabraniają aktywności politycznej, ale nie wyklucza to zakulisowych działań. Możliwe nawet, że to był powód dla którego Ma zgodził się na zwolnienie Chen w nadziei, że w ten sposób zburzy z trudem zbudowaną przez obecną liderkę Tsai Ing-wen jedność w szeregach głównej partii opozycyjnej.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.