E809TB20H_2012資料照片_copy1

Kao Kuang-chi (高廣圻) został dzisiaj mianowany nowym ministrem obrony Tajwanu.  Kao jest nowym ministrem tylko z nazwy, ponieważ pełnił już obowiązki ministra od sierpnia 2013 roku, kiedy niespodziewanie zrezygnował w wyniku skandalu jego poprzednik, Andrew Yang (楊念祖), któremu udowodniono plagiat.

W swoim wystąpieniu Kao wezwał dzisiaj do zaostrzenia bezpieczeństwa w związku z narastającą aktywnością chińskich szpiegów wraz z postępującą wymianą między wyspą a kontynentem. Kao przemawiał w czasie inauguracji nowego szefa sztabu generalnego, gen. Yen De-fa (嚴德發). Sam Kao zakończył czynną służbę w randze admirała.

„Poważny wewnętrzny mechanizm ochrony [przed szpiegostwem] jest kluczem do bezpieczeństwa militarnego”

Szpiegostwo z ChRL to poważny problem dla tajwańskiej armii. W ostatnich latach armia przechodzi poważne przeobrażenia. Zrezygnowano z poboru i wdrażany jest program uzawodowienia. Modernizuje się zaplecze materiałowe, ale równocześnie zmniejsza się liczebność ludzi na służbie. Przemiany te nie odbiegają od transformacji, jakie przechodzą lub już przeszły inne armie świata. Celem jest stworzenie małej, ale elitarnej armii gotowej do asymetrycznego konfliktu z ChRL.

Największą zagadkę jednak stanowi gotowość generalicji do walki z ewentualną inwazją z kontynentu.

Należy pamiętać, że kiedy większość szeregowych żołnierzy raczej już dzisiaj utożsamia się z Tajwanem jako swoją ojczyzną, to korpus oficerski ma bardziej złożoną lojalność. Zwłaszcza starsi oficerowie, którzy w większości wywodzą się rodzin z przybyłych na wyspę z kontynentu w 1949 roku. Wielu z nich wciąż traktuje poważnie ideę jednych Chin. Paradoksalnie im bardziej społeczeństwo tajwańskie jako takie oddala się od wizji jednych Chin, tym bardziej elementy konserwatywne, zwłaszcza w wojsku zbliżają się – przynajmniej mentalnie – do ChRL. Ułatwia to infiltrację korpusu oficerskiego przez służby wywiadowcze ChRL.

Nie trzeba też tłumaczyć, że nawet najlepiej wyposażona i wyszkolona armia nie będzie zdolna do skutecznego działania, jeżeli generalicja nie będzie wierzyła w sens walki.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.