Kham_Amdo_in_Sichuan_3

W Amdo, w części Tybetu wcielonej do Prowincji Sichuan, Tybetańczycy masowo, mimo zakazu władz, uczcili urodziny Dalajlamy w czasie obchodów Tybetańskiego Nowego Roku.

W tym roku Losar, pierwszy dzień Tybetańskiego Nowego Roku wypadł 19 lutego, tak samo jak pierwszy dzień Chińskiego Nowego Roku. Dzięki temu władze nie mogły zabronić wszelkich uroczystości.

Tybetańczycy tradycyjnie mierzą swój wiek według Losar a nie daty kalendarza gregoriańskiego. W tym roku wagi uroczystościom dodał fakt, że przypadała okrągła, osiemdziesiąta rocznica urodzin Dalajlamy a także siedemdziesiąta piąta rocznica jego intronizacji.

Według doniesień około 3000 ludzi przybyło do klasztoru Sergon Thubten Chokle Namgyal Ling należącego do szkoły Jonang Buddyzmu Tybetańskiego, gdzie składali ofiary przed portretem Dalajlamy naturalnych rozmiarów i modlili się o jego długie życie. Jeszcze do niedawna za samo posiadanie zdjęcia Dalajlamy groziło wieloletni więzienie. Dzisiaj konsekwencjami są zazwyczaj pobicia i kara grzywny, choć i zdarzają się kary więzienia. Niektórzy w ogóle znikają.

Władze okupacyjne od lat prowadzą szereg kolejnych kampanii „patriotycznego wychowania”. Zwłaszcza wyjątkowo często na terenie klasztorów przymuszając mnichów do publicznego wyparcia się i potępienia Dalajlamy. Kto odmawia, naraża się na cały repertuar szykan od kary finansowej, przez bicie do więzienia włącznie.

Podobne uroczystości miały miejsce w innych regionach Amdo, w prefekturach Ngaba i Golog, wszędzie masowo brali w nich udział zarówno mnisi jak i ludzie świeccy.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.