rytual-polityka-wladza_90659Rytuał, polityka, władza
Autor: David I. Kertzer
Wydawnictwo: Volumen , 2010
ISBN: 978-83-7233-120-5

Książka nie jest poświęcona jedynie Chinom, ale to chyba jest też jej duża zaleta. Dzięki temu możemy zobaczyć, że w rzeczywistości Chiny są rządzone tymi samymi regułami, jak inne społeczności ludzkie. W tym wypadku autor koncentruje się na rytuale politycznym jako źródle władzy.

Jest to chyba najbardziej obszerne studium rytuału politycznego, z jakim miałem do czynienia. Kertzer przedstawia całe spektrum rytuałów występujących w czasie i przestrzeni. Od azteckich rytuałów kanibalistycznych (czy zastanawialiście się, co się właściwie działo z ciałami ofiar, których jeszcze bijące serce składano bogu słońca?) po Ku Klux Klan. Od parad na Placu Czerwonym w Moskwie po inauguracje prezydenckie w Waszyngtonie. Od stetryczałych konserwatywnych polityków po rewolucyjną młodzież

Od Chin po afrykańskie wioski rytuał jest integralną i konieczną częścią funkcjonowania polityki. Nawet jeżeli poszczególne rytuały różnią się formami zewnętrznymi, to w swojej istocie są takie same i wykorzystują te same mechanizmy w zbiorowej wyobraźni.

Moim zdaniem idealna lektura na czas sesji OZPL. Lepiej pozwoli zrozumieć mechanizm polityczny ChRL, jakim są rytualne obrady OZPL orkiestrowane przez KPCh, niż niejedna płytka analiza polityczna.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.