TAIWAN-CHINA-POLITICS-AVIATION-PROTEST

Korytarze lotnicze dla samolotów cywilnych rzadko kiedy są przedmiotem społecznych kontrowersji. Jednak w relacjach Tajwanu z kontynentem wszystko ma kontekst polityczny, a w tym wypadku także militarny.

Wczoraj policja aresztowała 13 osób za obrzucenie prezydenckiej siedziby czerwoną farbą w czasie protestu przeciwko planom otwarcia dzisiaj nowego, bezpośredniego korytarza lotniczego z kontynentu na Tajwan.

Korytarz o kodowej nazwie M503 ma prowadzić najkrótszą drogą z kontynentu na wyspę przez Cieśninę Tajwańską. Do tej pory samoloty z ChRL musiały lecieć okrężną drogą. Wszystko z powodów bezpieczeństwa. W przypadku kiedy samolot leci bezpośrednia z kontynentu obrona powietrzna Tajwanu ma tylko kilka minut aby określić charakter lotu i typ maszyny. Czy jest to samolot cywilny, czy wojskowy.

Oczywiście każdy samolot ma własny transmiter nadający charakterystyczny sygnał rozpoznawczy, ale żadną tajemnicą nie jest, że w pierwszej fali ataków każda armia świata będzie się maskować przy pomocy cywilnych sygnałów rozpoznawczych.

Pekin naciska na otwarcie nowej drogi lotniczej mówiąc, że jest ona konieczna ze względu na rosnące natężenie w ruchu lotniczym w regionie. Oryginalnie korytarz M503 miał być otwarty 5 marca, ale opóźniono jego premierę względu na protest Tajpej. Pekin jednak zapowiedział inaugurację nowej trasy na dzisiaj obiecując, że trasa nie będzie używana przez samoloty ALW. Równocześnie zrezygnowano z trzech innych planowanych tras.

To znana taktyka Pekinu. Wysunąć absurdalne żądania, jak otwarcie czterech nowych tras, a potem pozornie ustąpić rezygnując z trzech z nich. Wszystko oczywiście przy akompaniamencie propagandy trąbiącej o kompromisowym charakterze polityki zagranicznej ChRL. Celem jest jednak ustanowienie precedensu, w którym to Pekin narzuca jednostronne rozwiązanie. Najpierw w błahej sprawie, a potem w poważniejszych kwestiach. To pekińska wersja „strategii salami”.

Nie jest jasne jak zareagują władze Tajwańskie na jednostronny ruch ze strony ChRL. Teoretycznie mogą nie wpuścić w swoją przestrzeń powietrzną samolotów używających M503, ale dotychczasowa postawa administracji Ma Ying-jeou raczej nie napawa optymizmem. Zwłaszcza, że po proteście wydano oświadczenie, iż negocjacje z Pekinem w sprawie M503 pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa wyspy.

No cóż, historia pokazuje, że polityk appeasementu raczej nie kończy się zbyt dobrze.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.