Nepal-Earthquake-Wikipedia-860x450_c

Nepal odrzucił ofertę Tajwanu, który zaoferował wysłanie ratowników, którzy mieli wziąć udział w akcji poszukiwania ofiar sobotniego trzęsienia ziemi.

Wiceminister spraw zagranicznych Andrew Kao (高振群) oświadczył, że Tajwan mimo wszystko wyśle grupę przygotowawczą do Nepalu w celu oszacowania potrzeb w zakresie pomocy medycznej, którą wyspa jest w każdej chwili gotowa udzielić.

Pomoc z Tajwanu płynie w poszkodowany region już za pośrednictwem pozarządowych organizacji charytatywnych. Rozpoczęto także publiczną zbiórkę pieniędzy. Do tej pory wyspa zadeklarowała 300 tysięcy USD, ale celem zbiórki Tajwańskiego Czerwonego Krzyża jest minimum milion. Z kolei buddyjska Fundacja Tzu Chi wykorzystuje swoją globalną sieć do ustanowienia na miejscu sieci dystrybucji doraźnej pomocy potrzebującym.

Wydaje się, że dla nepalskiego rządu tajwańskie pieniądze nie stanowią problemu. Inaczej jest z ratownikami. Wysłanie ratowników (20 osób z psami) zaoferował prezydent Ma Ying-jeou zaraz po nadejściu wiadomości o kataklizmie, a dzisiaj Katmandu odrzuciło propozycję.

Trzęsienie ziemi zabiło według dotychczasowych szacunków grubo ponad trzy tysiące ludzie. Według danych ministerstwa spraw zagranicznych w Tajpej w Nepalu przebywa obecnie 167 Tajwańczyków, w tym 26 osób uznaje się za zaginione, choć nie ma informacji o ofiarach.

Sytuacja w Nepalu jest dramatyczna, a każda upływająca godzina zmniejsza szanse na przeżycie ludzi pogrzebanych pod gruzami. Dlatego każda ekipa wyposażona w psy ratownicze daje szansę uratowania choć kilku osób. Jak widać dla nepalskich władz dobre relacje z ChRL są jednak ważniejsze niż życie własnych obywateli. Przecież to Pekin miałby trudność w zaakceptowaniu tajwańskich ratowników u swoich granic.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.