060910-N-0879R-012

Ukazał się nowa analiza Wywiadu Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (US Office of Naval Intelligence) na temat celów taktycznych i strategicznych rozbudowy Marynarki Wojennej ALW.

Według analityków wywiadu marynarki głównym motywem rozbudowy floty w ChRL jest zdobycie zdolności pokonania US Navy.

Plany rozbudowy Marynarki ALW mają się koncentrować na zdolności użycia na masową skalę naddźwiękowego pocisku manewrującego YJ-18 przeznaczonego do zwalczania obiektów nawodnych. Rakieta przy szybkości 0,8 Macha ma zasięg 111 mil, ale przy maksymalnej szybkości już tylko 24.

W przeszłości ALW miała się koncentrować na budowie pocisku dalekiego zasięgu, DF-21D, który dociera w okolicę wrogiej floty na dużej wysokości i za pomocą wykrywaczy źródeł ciepła nakierowuje się na największą jednostkę (w domyśle lotniskowiec). Problem w tym, że DF-21D są drogie i skomplikowane w budowie. ChRL za to może zbudować dużą ilość tanich i prostszych YJ-18.

Inną kwestią jest zdolność obrony przeciwrakietowej współczesnych okrętów. Zespół lotniskowca może się dosyć łatwo obronić przed atakiem kilkunastu DF-21D. Inaczej jest z kilkudziesięcioma YJ-18, zwłaszcza wystrzelonych z miarę krótkiego dystansu z maksymalną prędkością. Jeżeli będzie ich dużo, to nawet jeśli przedrze się tylko 20%, to nadal mogą zadać druzgocące straty przeciwnikowi.

Trzeba pamiętać, że sama US Navy przechodzi od lat transformację. Spada liczba okrętów, a operację morskie są oparte na małej liczbie dużych jednostek, głównie lotniskowcach. W praktyce, wszystkie inne są budowane z myślą o wspieraniu lotniskowca. W tym mają planiści z ALW upatrywać słabość Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku. Celem ma być uderzenie w lotniskowce i pozostawienie reszty okrętów bez punktu odniesienia.

Oczywiście, można także spojrzeć na rewelacje wywiadu marynarki jako na formę lobbingu na rzecz zdobycia przez US Navy jak największej części okrajanego budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych.

Nie mniej, otwartym pytaniem pozostaje, czy decydenci w Pekinie są rzeczywiście gotowi na konfrontację z Zachodem. Na pewno, przyglądają się reakcji Zachodu na działania rosyjskie na Ukrainie, aby zobaczyć jak bardzo jest zaawansowana jego degrengolada.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.