enhanced-buzz-28150-1368225724-11

Wyspa Ibtayat leży w Archipelagu Batan w Cieśninie Luzońskiej

Filipińska straż wybrzeża kolejny raz stanęła oko w oko z ze swoim tajwańskim odpowiednikiem. Tym razem do konfrontacji, całe szczęście tylko słownej, doszło 23 mile na wschód od wyspy Ibayat w Archipelagu Batan.

Konflikt o łowiska ryb zaostrzył się w 2013 roku, kiedy 9 maja filipińska straż wybrzeża ostrzelała tajwański kuter rybacki zabijając 65 letniego rybaka, Hong Shi-cheng. Wtedy konflikt zakończył się kilkumiesięcznymi przepychankami dyplomatycznymi i wzajemnymi pretensjami.

Tym razem doszło jedynie do wymiany komunikatów radiowych między dwiema jednostkami. Obydwie strony twierdzą, że sporny region leży w ich wyłącznej strefie ekonomicznej.

Każde państwo świata posiadające dostęp do otwartego morza ma prawo ustanowić swoją wyłączną strefę ekonomiczną na 200 mil morskich od granicy wód terytorialnych (w uproszczeniu). Problemy zaczynają się, kiedy terytoria się zazębiają. Oczywiście Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS) z 1982 roku reguluje tego typu spory i określa sposoby wyznaczania granic. Szkopuł w tym, że wymaga to dobrej woli zainteresowanych stron.

Oczywiście nie jest to też jedyny spór na świecie dotyczący wyłącznej strefy ekonomicznej. A niejeden rząd posuwa się do rożnych sztuczek. Do najbardziej ekstremalnych sposobów naginania prawa mamy do czynienia na Morzu Południowochińskich, gdzie ChRL, ale też Wietnam i do pewnego stopnia Filipiny budują sztuczne wyspy, aby móc zgłosić pretensje do większej części spornego terytorium. Choć z punktu widzenia prawa międzynarodowego takie nowotwory nie mają statusu wyspy.

W sporze filipińsko-tajwańskim mamy do czynienia ostatnio z pewną intensyfikacją demonstracji na morzu. W ciągu ostatniego miesiąca doszło już do pięciu podobnych incydentów. Są one jednak raczej elementem gry dyplomatycznej niż zapowiedzią realnego konfliktu. Obydwa rządy są już – podobno – bliskie zawarcia porozumienia i określenia odpowiednich procedur działania w przypadku sporów na morzu oraz wyznaczenia stref połowowych.

Oby…

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.