201410240029t0001

Władze Tajpej zaczęły rejestrować związki partnerskie miesiąc po podobnej decyzji lokalnych władz w Kaohsiung.

Mimo że rejestracja nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji prawnych, to budzi nadzieje działaczy LGBT na zmianę ogólnokrajowego prawa.

Rejestracja ma znaczenie symboliczne i nie ma umocowania w tajwańskim prawie. Niektórzy prawnicy co prawda mówią, że dowód rejestracji może później służyć w sprawach cywilnych aby udowodnić występowanie współżycia, ale rejestracje mają głównie wymiar polityczny oraz są formą nacisku na rząd i władze ustawodawcze. Celem jest – zdaniem działaczy LGBT – pokazanie rządzącym, że Tajwan jest gotowy na zaakceptowanie związków homoseksualnych.

Główna organizacja na Tajwanie promująca równe prawa dla osób LGBT, Tajwański Sojusz Promocji Praw do Związków Partnerskich (台灣伴侶權益推動聯盟) powołuje się także na zeszłoroczne badania Instytutu Socjologii Academia Sinica, które wskazują na przewagę wśród Tajwańczyków akceptacji dla związków osób tej samej płci.

Sojusz naciska na władze lokalne w innych miastach Tajwanu aby poszły w ślad za Tajpej i Kaohsiung. Ponadto, według Sojuszu, władze Tajpej i Kaohsiung zaczną wkrótce wypłacać partnerom pracowników miejskich, którzy zarejestrowali swoje związki, świadczenia społeczne i rejestrować ich w systemie Narodowego Ubezpieczania Zdrowotnego, tak by mieli prawo do informacji o zdrowiu partnera. Obecnie z prawnego punktu widzenia osoby pozostające w związkach pozamałżeńskich (dowolnych) mogą podpisać notarialne porozumienia o dzieleniu się informacjami i rejestrować je w odpowiednich instytucjach.

Cała sprawa rejestracji przez lokalne władze związków partnerskich osób tej samej płci otwiera nowy front nacisku na Partię Narodową, która do tej pory lawirowała aby nie zająć żadnego stanowiska. Dawać nadzieje zwolennikom związków partnerskich, ale równocześnie nie zrazić do siebie konserwatywnych wyborców. No cóż, strategia siedzenia na barykadzie mści się prędzej czy później. Nie jest też przypadkiem, że nastąpiło to po przegranych wyborach lokalnych w zeszłym roku, kiedy opozycja przejęła rządy w największych miastach wyspy.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Tajwanie od paru lat nabiera na sile kampania na rzec umożliwienia osobom LGBT zawierania związków małżeńskich i istnieją przesłanki, iż stanie się on pierwszym krajem […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.