Sąd Najwyższy na Tajwanie za równouprawnieniem związków jednej płci

Sąd Najwyższy (dosłownie: Rada Wielkich Siedzów 大法官會議) na Tajwanie uznał, że obecne przepisy zabraniające osobom tej samej płci wstępowania w związki małżeńskie łamią ich prawa do równości oraz są niekonstytucyjne.

Na Tajwanie od paru lat nabiera na sile kampania na rzec umożliwienia osobom LGBT zawierania związków małżeńskich i istnieją przesłanki, iż stanie się on pierwszym krajem Azji, gdzie zalegalizowane zostaną związki osób jednej płci.

Zgodnie z orzeczeniem parlament ma teraz dwa lata na przeprowadzenie odpowiednich zmian legislacyjnych. Wiele wskazuje na to, że Yuan Ustawodawczy nie zrówna związków jednopłciowych z małżeństwami, a uchwali nowe prawo uznające związki jednopłciowe (np. jako związki partnerskie), ale przyzna im tylko niektóre prawa przysługujące małżeństwom.

Grupy konserwatywno-religijne domagają się wręcz przeprowadzenia referendum w tej sprawie przed podjęciem jakichkolwiek prac legislacyjnych. Z drugiej strony, jeżeli parlament nie podejmie żadnej decyzji w ciągu dwóch lat, to automatycznie osoby tej samej płci uzyskają prawo zawierania związków małżeńskich bez żadnych różnic.

Dlatego zaczyna się teraz skomplikowana gra wokół parlamentu. Niektóre środowiska LGBT uważają, że trzeba przeciągać sprawę, tak by to decyzją Sądu Najwyższego wprowadzono zmiany, a nie specjalną ustawą dającą tylko ograniczony pakiet praw. Także niektórzy parlamentarzyści, zwłaszcza z DPP, mogą woleć umyć ręce od sprawy. Konserwatyści z Guomindangu (ale też i wszystkich innych partii) znaleźli się w trudnej sytuacji: nie mogą zagłosować za związkami partnerskimi, ale brak ustawy oznacza, że po dwóch latach związki jednopłciowe uzyskają ten sam status, jak małżeństwa.

To będzie naprawdę ciekawa rozgrywka polityczna.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Sąd Najwyższy na Tajwanie za równouprawnieniem związków jednej płci

  1. Pingback: Protest pracowników budżetówki na Tajwanie | Za Wielkim Murem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s