Zdjęcie za AFP.

Tysiące osób (według organizatorów 30 tysięcy) protestowały dzisiaj przed parlamentem w Tajpej przeciwko planom zmian w sektorze publicznym, które ich zdaniem zagrożą także między innymi wysokości przyszłych emerytur.

Mimo silnych opadów protestujący zgromadzili się przed parlamentem, który rozpoczyna nadzwyczajną letnią sesję poświęconą pakietowi ustaw dotyczących pracowników sektora publicznego.

No cóż, w maju minął rok od objęcia urzędu przez prezydent Tsai Ing-wen, to wystarczający czas by każda władza zaczęła się zużywać i tracić popularność. Prezydent i rządząca DPP zyskuje przeciwników też w niektórych, bardziej konserwatywnych segmentach społeczeństwa bez własnej winy – przecież trudno obwiniać rząd za wyrok Sądu Najwyższego w sprawie małżeństw jednopłciowych.

Pracownicy „budżetówki” sprzeciwiają się od lat wszelkim reformom. W zeszłym roku związki zawodowe skupiające pracowników sektora publicznego wyprowadziły na ulice 100 tysięcy ludzi.

Gospodarka tajwańska, przeżywająca od lat stagnację, nie jest w stanie dłużej ponosić kosztów niektórych przywilejów emerytalnych, czy specjalnej stopy oszczędnościowej (18% w skali roku) dla pracowników publicznych. Według szacunków rządu bez zmian w systemie emerytalnym „budżetówki”, programy te zbankrutują w ciągu 14 lat.

Teraz związki zawodowe, konserwatyści wrodzy związkom partnerskim oraz przeciwnicy ruchu niepodległościowego łączą się w protestach, chociaż nie łączy ich wiele. Taka koalicja jest w stanie zaszkodzić Tsai i DPP, ale nie stworzy realnej alternatywy. Ewentualnie może oddać w przyszłości władzę Partii Narodowej, ale ta stanie przed tymi samymi dylematami jak Tsai i zapewne musiałaby podjąć podobne decyzje.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] był postrzegany od samego początku jako „zderzak”. Przeprowadził bardzo niepopularną reformę systemu emerytalnego oraz przepchnął przez parlament, wart prawie 14 miliardów USD, program inwestycji […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.