Lin Chuan (林全), tajwański premier złożył wczoraj rezygnację. Dymisja nastąpiła niewiele ponad po roku pełnienia urzędu i wszystko wskazuje na to, że została wymuszona przez prezydent Tsai Ing-wen, która próbuje ratować słabnące poparcie przetasowaniami w rządzie.

Dzisiaj ma pojawić się nazwisko następcy. Na razie media na Tajwanie spekulują, że będzie to William Lai (賴清德), obecny burmistrz Tainan. Lai jest zwolennikiem niepodległości wyspy, ale równocześnie wielokrotnie opowiadał się za zbliżeniem z Pekinem. Niektórzy komentatorzy uznają, że może to pozwolić na obniżenie napięcia w relacjach z kontynentem. Moim zdaniem niewiele to zmieni, ponieważ ChRL oczekuje całkowitego podporządkowania.

Popularność prezydent Tsai spadła w sondażach do ok. 33%, a byłego już premiera do poniżej 30%. Kłopoty ekipy rządowej wynikają zarówno z pogorszenia się sytuacji międzynarodowej wyspy, co wynika przede wszystkim z wrogich działań Pekinu, ale też niezdolności do rewitalizacji gospodarki. Stagnacja ekonomiczna powoduje odpływ kapitału, jak i najzdolniejszych pracowników na kontynent.

Z drugiej strony Lin, nie posiadający ani własnego zaplecza politycznego, ani większego doświadczenia, był postrzegany od samego początku jako „zderzak”. Przeprowadził bardzo niepopularną reformę systemu emerytalnego oraz przepchnął przez parlament, wart prawie 14 miliardów USD, program inwestycji infrastrukturalnych, które mają pobudzić gospodarkę. A na koniec jeszcze odegrał rolę kozła ofiarnego.

Lai z kolei jest starym politycznym wyjadaczem, który będzie potrafił zdyskontować odbicie gospodarcze – jeżeli do niego oczywiście w ogóle dojdzie.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] zgodnie z przewidywaniami, premierem Tajwanu (formalnie Republika Chińska) został William Lai (賴清德), ale moją […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] Premier Tajwanu, William Lai ogłosił wczoraj program przesiadki wyspy na samochody elektryczne. Zmiana ma być wprowadzana stopniowo. Od 2030 roku wszystkie pojazdy publiczne i rządowe powinny być elektryczne. Od 2035 roku w sprzedaży będą już tylko elektryczne motocykle, a od 2040 roku nie będzie można kupić spalinowego samochodu. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.