Pisałem o planach ChRL wprowadzenia zakazu sprzedaży nowych pojazdów spalinowych od 2030 roku. Teraz Tajwan ogłasza podobny zamiar, tylko że od 2040 roku.

Premier Tajwanu, William Lai ogłosił wczoraj program przesiadki wyspy na samochody elektryczne. Zmiana ma być wprowadzana stopniowo. Od 2030 roku wszystkie pojazdy publiczne i rządowe powinny być elektryczne. Od 2035 roku w sprzedaży będą już tylko elektryczne motocykle, a od 2040 roku nie będzie można kupić spalinowego samochodu.

Decyzja władz Tajwański wpisuje się w szerszy trend światowy, ale przyśpieszył ją smog, który spowija największe miasta wyspy. W ten sposób premier mógł pokazać wyborcom, że władze coś robią.

Pewnie niewielu zwróci uwagę na fakt, że stan powietrza poprawi się po 23 latach.

Oczywiście decyzja ma też znaczenie ekonomiczne. Władze mają nadzieję, że przyciągną w ten na wyspę japoński przemysł motoryzacyjny.

Kolejna dekada zadecyduje o lokalizacji przemysłu samochodów elektrycznych w skali globalnej. Rząd w Tajpej kalkuluje, że jeżeli przedstawi już teraz przejrzysty plan odchodzenia od pojazdów spalinowych, to ściągnie inwestorów, którzy najpierw będą produkować na potrzeby rynku wewnętrznego, a potem na eksport.

Równocześnie nie ma szybkiego i łatwego rozwiązania problemu smogu. Przynajmniej na Tajwanie.

Tam samochody spalinowe są już wyposażone w odpowiednie instalacje minimalizujące wpływ na środowisko i nie ma mowy o masowym wycinaniu filtrów cząstek stałych. Za to poważny problem stanowią popularne na wyspie skutery. Lecz spora cześć zanieczyszczenia napływa nad Tajwan z kontynentu.

Nie jest przypadkiem, że najgorsze powietrze jest na południowym-wschodzie, który leży na trasie zachodnich wiatrów, wiejących z nad delty Rzeki Perłowej – fabryki świata.

Nie, ta szara „mgiełka” na zdjęciu to nie chmury…


Zdjęcie: Pilotażowa stacja ładowania samochodów elektrycznych w Tajpej.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.