Imprimir

AFP donosi, że Bank Światowy usunął pod naciskiem Pekinu fragment opublikowanego ostatnio raportu China Economic Update. Wymazany fragment wzywał ChRL do reformy i zmniejszenia ingerencji władz w systemie finansowym.

Co ciekawe, inkryminowany fragment ostrzegał, że brak reform może doprowadzić do zakończenia trzech dekad nadzwyczajnego rozwoju. Ciekawe stwierdzenie w świetle obecnego krachu na giełdach w ChRL.

W skasowanym fragmencie nazwano rzeczy po imieniu wskazując na podstawowe problemy sektora finansowego ChRL: marnotrawstwo inwestycyjne, galopujące zadłużenie oraz słabo uregulowany i nietransparentny system bankowy.

Całej sprawie dodaje smaczku fakt, że Bank Światowy zaprzecza. W oświadczeniu dla prasy podano, że fragment został usunięty ponieważ „nie przeszedł normalnego procesu przeglądu i weryfikacji wewnętrznej stosowanych w Banku Światowym” Bank zaznacza także, iż musi przyjmować „wspierającą i niekonfrontacyjną” postawę w kontaktach z państwami członkowskimi. Przedstawiciele banku zapewniają, że nie ma cienia prawdy w spekulacjach prasowych, iż zmiana nastąpiła pod naciskiem Pekinu.

Nawet jeżeli jest prawdą, że doszło raczej do spontanicznej autocenzury z obawy o „nadwrażliwość” Pekinu na prawdę, a nie do ingerencji ChRL, to reputacja banku ucierpi i tak. Z tej prostej przyczyny, że usunięty fragment był prawdopodobnie najbardziej sensowną i praktyczną częścią całego raportu, a Bank Światowy został przecież powołany aby dawać takie zalecenia.

Jak zauważył cytowany przez Wall Street Journal Guy de Jonquières z Europejskiego Centrum na rzecz Międzynarodowej Polityki Ekonomicznej (European Center for International Political Economy):

If the stated reason is correct, it would seem to point to a pretty serious deficiency in the World Bank’s internal controls. If it’s not, it suggests the World Bank had sudden second thoughts or faced possible external pressure from China. Either way, this doesn’t inspire huge confidence in the integrity and independence of the bank’s economic research and analysis,”

[Jeżeli podana przyczyna jest prawdziwa, wskazywałoby to na poważne braki wewnętrznej kontroli Banku Światowego. Jeżeli nie, sugeruje to, że Bank Światowy miał nagły przypływ wątpliwości albo stanął w obliczu zewnętrznej presji ze strony Chin. W każdym razie, nie wzbudza to zbyt dużego zaufania, co do integralności oraz niezależności badań i analiz ekonomicznych banku.]

Sam bym tego lepiej nie wyraził.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.