35078765

Jaskinie Mogao (莫高窟) znajdują się około 25 km od miasta Dunhuang (敦煌) w prowincji Gansu. To około 750 grot u podnóża góry Mingsha (鸣沙), które tworzą 492 świątynie. Powszechnie są nazywane Jaskiniami Tysiąca Buddów ze względu na tysiące buddyjskich malowideł.

Mimo że sam nie miałem okazji odwiedzić, to wielu którym się to udało, pozostaje pod wielkim wrażeniem miejsca. Niestety, popularność przekłada się na szkody wyrządzane przez falę turystów. Rozwiązaniem ma być projekt digitalizacji i wyświetlania fresków w swoistej wirtualnej jaskini.

Sam pomysł nie jest ani nowy, ani rewolucyjny, a po prostu żywcem przeniesiony z planetarium, ale może uratować to wyjątkowe miejsce. W wysokiej rozdzielczości nakręcono 15 minutowy film, który później przetworzono na panoramiczny obraz jaskiń, który może być wyświetlany we wnętrzu kopuły.

Projekt ma uchronić najbardziej narażone na zniszczenie groty przed najazdem turystów. Freski są wyjątkowo wrażliwe zarówno na światło jak i wilgoć wydychaną przez odwiedzających. Malowidła przetrwały tysiące lat w ciemnościach i są świadectwem buddyjskiej aktywności na przestrzeni tysiąca lat (od IV do XIV wieku). Na nowo odkryto je dopiero w roku 1900. Teraz sztuczne oświetlenie i odwiedzający doprowadzili w ostatnich dziesięcioleciach Mogoa na skraj przepaści.

Mogoa zmaga się z problemem zachowania równowagi między konserwacją a udostępnieniem wyjątkowego miejsca podobnie jak jaskinie Lascaux w Akwitanii, gdzie mikroklimat zmieniony przez udostępnienie jaskiń dla zwiedzających po II wojnie światowej i pleśń zagrażają malowidłom z 17 000 – 15 000 lat p.n.e. Także tutaj radykalne ograniczenie odwiedzin wydaje się jedynym sposobem na uratowanie skarbu całej ludzkości.

[youtube.com=https://www.youtube.com/watch?v=jk8TAY5T8Mo]

 

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.